Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży w systemie opieki koordynowanej. Specjaliści komentują

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
System opieki koordynowanej w zakresie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży odgrywa ważną i kluczową rolę. O tym między innymi rozmawiali i dyskutowali specjaliści, którzy na co dzień współpracują z dziećmi i młodzieżą, podczas konferencji naukowej, która odbyła się 15 grudnia we Wrocławiu. Specjaliści też omawiali różne aspekty bazując na statystyce, bo np. jeśli porównamy rok 2022 do 2019, to w tym okresie liczba pacjentów do 13. roku życia, którzy borykają się z różnymi problemami psychicznymi, wzrosła o ponad 87%. A jeśli chodzi o młodzież powyżej 13. roku życia, to w tym przypadku aż o ponad 168%. W związku z tym, specjaliści podczas tej konferencji też rozmawiali, w którym miejscu jesteśmy, jeśli chodzi o ten system opieki koordynowanej i dokąd zmierzamy?

Organizatorem konferencji naukowej „Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży w systemie opieki koordynowanej. Gdzie jesteśmy i dokąd zmierzamy?” jest Specjalistyczny Szpital im. Jerzego Gromkowskiego we Wrocławiu.

– Wiele z tych dzieci doświadczyło i doświadcza kryzysu psychologicznego. Pojawiają się różne niepokojące objawy, łącznie z zaburzeniami nastroju, zaburzeniami depresyjnymi i niestety próbami samobójczymi, czasami kończącymi się niestety samobójstwem dokonanym. Ta konferencja, rozmowy specjalistów i koordynacja działań jest bardzo potrzebna – mówi Dominik Krzyżanowski, dyrektor Specjalistycznego Szpitala im. Jerzego Gromkowskiego we Wrocławiu.

– Udzieliliśmy patronatu honorowego tej konferencji i krótko mówiąc jesteśmy bardzo szczęśliwi, że możemy spotkać się z psychiatrami i z psychologami, i z osobami, które zajmują się tak niezwykle ważnym tematem jak zdrowie psychiczne młodzieży i dzieci, bo jest to rzeczywiście bardzo, bardzo istotna rzecz, która jest szeroko w przestrzeni publicznej w ciągu ostatnich lat komentowana – mówi prof. Dariusz Jagielski, dziekan Wydziału Medycznego Politechniki Wrocławskiej.

– My jako praktycy, ale też i doniesienia naukowe, dane statystyczne wyraźnie pokazują, że kondycja psychiczna dzieci i młodzieży pogarsza się z roku na rok. Mówimy tutaj nie tylko o czasie związanym z samym okresem pandemii, bo jako praktycy też obserwowaliśmy niepokojące zjawisko znacznie wcześniej, kilka lat przed pandemią. Też często w takich momentach podkreślam i dziękuję wszystkim zespołom, zaangażowanym osobom, które wzięły na siebie taką gotowość podjęcia działań związanych z nowym modelem opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży – mówi Aleksandra Lewandowska, konsultant krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży.

Nowy model jest przede wszystkim oparty na współpracy międzyresortowej i międzysektorowej.

– Nowy model jest oparty na trzech filarach, tak można to nazwać, przypominający kształtem piramidę, czyli ten poziom pierwszy to są te ośrodki środowiskowej opieki psychologiczno-psychoterapeutycznej, tam, gdzie nie ma lekarza i ich jest najwięcej. Cel tego nowego modelu zakładał, żeby w każdym powiecie i w każdym dużym mieście był taki ośrodek, a w dużym mieście co najmniej każda dzielnica posiadała taki ośrodek. Na dzień dzisiejszy mamy ich ponad 440, więc praktycznie każdy powiat i duże miasta mają te ośrodki – mówi Aleksandra Lewandowska, konsultant krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży.

– Psychiatria dzieci i młodzieży to dziedzina medycyny interdyscyplinarna. Współpracują ze sobą specjaliści różni lekarze: psychiatrzy dzieci i młodzieży, też lekarze innych specjalności, psycholodzy, psychoterapeuci, terapeuci rodzinni, terapeuci środowiskowi. Liczymy na to, że konferencja będzie taką przestrzenią na wymianę doświadczeń, wymiany myśli, zastanowienia się, co już zrobiliśmy, co działa, co trzeba poprawić, a może co trzeba jeszcze wypracować – mówi lek. med. Renata Poteralska, ordynator Oddziału Dziennego Psychiatrycznego Rehabilitacyjnego dla Dzieci i Młodzieży przy ul. Wołoskiej.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy