Zeroemisyjna linia K – elektryczne autobusy dla Wrocławia

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Wrocław postawił pierwszy krok w stronę elektromobilności. Dzięki dofinansowaniu z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarski Wodnej do stolicy Dolnego Śląska trafi 11 autobusów elektrycznych. To 3 proc. floty wrocławskiego MPK. Zakup nowych ekologicznych autobusów to koszt blisko 46 milionów złotych.

To jest inwestycja, dlatego że my kupujemy efekt ekologiczny. Tym efektem ekologicznym jest ograniczenie emisji spalin. Potrafimy nawet przeliczyć, o ile mniej pyłów zostanie wyemitowanych, o ile mniej dwutlenku węgla. Programy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, a w szczególności te związane z niskoemisyjnymi środkami transportu są ukierunkowane na ograniczenie emisji, w szczególności w centrach dużych miast – mówi Maciej Chorowski, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Dofinansowanie w wysokości ponad 46 milionów złotych pozwoli na zakup 11-stu autobusów elektrycznych, ale także stworzenie systemu ładowania tych pojazdów. Nowoczesne, zeroemisyjne pojazdy będę mierzyć 18 metrów i zostaną skierowane do przewozu pasażerów na wytypowanej linii autobusowej.

Chcemy, aby ta zielona linia obsługiwała linię K, a więc transport między ulicą Kamieńskiego a wrocławskim Gajem. To również bardzo istotny element, wierzymy, że wielu mieszkańców będzie z tego transportu korzystało. Powoduje to, że przenosimy ten smog, który jest wytwarzany w mieście przez autobusy starszego typu – spalinowe. Zastępujemy je zeroemisyjnymi. Powoduje to, że na ulicach mamy mniejszą emisję związków azotu i CO2 – podkreśla Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia.

W przyszłości oprócz tych autobusów elektrycznych, które wiosną 2024 roku pojadą, są autobusy wodorowe. Dzięki temu minimalnemu wkładowi, bo 90 procent to jest dotacja z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, MPK mogło złożyć wniosek i nie musiało angażować dodatkowych środków, bo jeszcze w tym roku zaciągnęło pół miliardowy kredyt na funkcjonowanie komunikacji we Wrocławiu – zaznacza Dariusz Piwoński, radny Rady Miejskiej Wrocławia.

Dofinansowania zakupu 11 autobusów i stworzenia całego systemu ładowania to krok w stronę zmian w komunikacji zbiorowej. W najbliższych latach elektryczne samochody i autobusy staną się coraz bardziej powszechne. Kolejnym krokiem mogą być pojazdy napędzane wodorem.

Kolejny krok to jest transport wodorowy. Liczymy tutaj na udział Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i programów rządowych, dzięki którym będziemy w stanie bardzo szybko przejść do zeroemisyjnego zielonego transportu. Pracujemy nad polityką wodorową. Wierzymy, że już wkrótce będziemy w stanie opowiedzieć więcej na ten temat. Patrzymy na piękny zrównoważony, zielony Wrocław i to pierwszy krok w stronę zielonego transportu – dodaje Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia.

Chcielibyśmy, aby ten program został zakończony w 2024 roku. Mamy trzy lata do końca, ponieważ te autobusy są budowane w pewnym procesie. Warto wspomnieć, że Polska jest największym producentem i eksporterem autobusów elektrycznych w Europie, a więc to, że tworzymy rynek wewnętrzny, daje firmom szanse na zbudowanie bardzo dobrych kompetencji i zaistnienie w sposób konkurencyjny na rynku globalnym – podkreśla Maciej Chorowski, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Projekt MPK ma być zrealizowany do 30 kwietnia 2024 roku.