Zespół suchego oka to choroba powierzchni oka, na którą cierpi coraz więcej osób. Uznawana jest za chorobę cywilizacyjną. Po 50- roku życia dotyka co siódmą osobę, dlatego prof. Szczęsna-Iskander szuka odpowiedzi na pytanie, jak zapobiec powstawaniu tego schorzenia poprzez badanie filmu łzowego.
- – Bez filmu łzowego na oku właściwie nie widzielibyśmy ostro. To bardzo cieniutka warstwa łez na powierzchni oka, która jest właściwie dużo cieńsza nawet od ludzkiego włosa. Powiedziałabym, że nawet 10-krotnie cieńsza – mówi dr hab. Dorota Szczęsna-Iskander, Katedra Optyki i Fotoniki PWr.
Film łzowy pełni wiele funkcji, m. in. nawilżającą. Jeśli jego skład jest zaburzony, może doprowadzić to do zespołu suchego oka. Podobnie jest z operacją zaćmy. Wielu pacjentów po zabiegu cierpi z powodu poczucia suchości na oku.
- – U wielu osób po tej operacji albo są wzmożone objawy suchego oka bądź też nawet wywołane. Nie było suchego oka i po tej operacji się pojawia. Co się okazuje, u niektórych osób – nie wiadomo dlaczego – ten zespół suchego oka utrzymuje się dłużej niż u innych. Zazwyczaj zanika po jakiś trzech miesiącach do pół roku od operacji, ale niestety po tej operacji niektóre osoby cierpią na zespół suchego oka dużo dłużej – wyjaśnia dr hab. Dorota Szczęsna-Iskander, Katedra Optyki i Fotoniki PWr.
Na świecie na zespół suchego oka może cierpieć nawet około 2 milionów osób.
- – Natomiast coraz więcej młodych osób zgłasza się lub odczuwa objawy zespołu suchego oka. Praca przed komputerem, z ekranami w ogóle, suche powietrze, czyli klimatyzacja, noszenie soczewek kontaktowych – to są czynniki, które udowodniono, że są czynnikami ryzyka zespołu suchego oka. Terapie hormonalne i antydepresanty również – podkreśla dr hab. Dorota Szczęsna-Iskander, Katedra Optyki i Fotoniki PWr.
Prof. Szczęsna-Iskander współpracuje z doktor Muzyką-Woźniak z kliniki okulistycznej Spectrum. W badaniach będą brali udział pacjenci, którzy przed zabiegiem usunięcia zaćmy nie mają zespołu suchego oka. Będą badani przez sześć miesięcy pod kątem tego, co zmienia się na powierzchni oka.
- – Być może uda nam się też dzięki temu odpowiedzieć na pytanie, dlaczego niektóry pacjenci wcale nie odczuwają suchości oka po tej operacji, niektórzy do miesiąca, niektórzy do pół roku. Mamy nadzieję, że uda nam się znaleźć markery, które będą informować lekarza w przyszłości, na co należy zwrócić uwagę przed operacją, na przykład jak można zapobiec rozwojowi zespołowi suchego oka, czyli jaki jest stan oka przed operacją i jak to się zmienia w wyniku chirurgii zaćmy – podsumowuje dr hab. Dorota Szczęsna-Iskander, Katedra Optyki i Fotoniki PWr.
Jednym z powodów, przez które pojawia się zespół suchego oka jest niedokładne mruganie. Zwracając na to uwagę, można zapobiec występowaniu suchości na oku.