W tym roku podjęliśmy przetarg na dostawę energii na rok 2021 i 2022. Naszymi kryteriami wyboru dostawcy energii elektrycznej są dwa główne atrybuty – po pierwsze cena, po drugie ekologiczność – mówi dr inż. Marek Wąsowski, główny specjalista ds. zarządzania energią w Politechnice Wrocławskiej.
Energię elektryczną, która zasili wszystkie budynki Politechniki Wrocławskiej dostarczać będzie wrocławska firma Energia Polska, ale pochodzić będzie ze spalarni śmieci Suez Zielona Energia z Poznania.
Można mówić o wielu korzyściach. Oczywiście po pierwsze o korzyściach ekonomicznych, czyli wybraliśmy najtańszego dostawcę. Ale również wybraliśmy dostawcę, który dostarczy nam energię, która nie pochodzi z paliw kopalnych – takich jak węgiel kamienny czy brunatny, dostawcę, który realizuje pewien cykl recyklingu odpadów komunalnych – mówi dr inż. Marek Wąsowski.
Politechnika Wrocławska od wielu lat zwraca się w stronę odnawialnych źródeł energii. Dowodem na to są panele fotowoltaiczne, które znajdują się na jednym z budynków. Są one także materiałem dydaktycznym, wykorzystywanym podczas zajęć.
Od 9 lat produkujemy energię elektryczną na własne potrzeby i wykorzystujemy ją na terenie kampusu Politechniki Wrocławskiej. Sami dzięki temu nabyliśmy kompetencje, żeby kształcić inżynierów, a studentom jesteśmy w stanie zademonstrować, jak przemiana energii słonecznej na energię elektryczną zachodzi w praktyce – mówi dr inż. Marek Wąsowski.
Wykorzystywanie zielonej energii na potrzeby Politechniki Wrocławskiej to krok w stronę technologii i troski o środowisko.