Messe Berlin to kompleks hal wystawowych o łącznej powierzchni 160 tys. metrów kwadratowych. Od 1926 roku uczestnicy targów mogą spróbować regionalnych specjałów z ponad 70 krajów świata. Przetwory owocowe, sery, wina, ryby — Zielony Tydzień to okazja do poznania najlepszych lokalnych produktów. Czym chwali się Dolny Śląsk?
— Mamy naleśniki, mamy placki ziemniaczane, wszystko to, co nasze, polskie, i to, co jest dobre w naszej kuchni. Przepis na farsz jest bardzo prosty: ziemniaki, bardzo dobry ser, cebula i przede wszystkim doprawienie, żeby nie były bez smaku – zdradza Bożena Mulik, prezeska stowarzyszenia LGD Partnerstwo Izerskie.
Przedsiębiorcy z Dolnego Śląska już od kilku lat chętnie biorą udział w berlińskich targach żywności. Liczba odwiedzających przekracza 400 tys. osób, dzięki czemu polscy producenci mogą liczyć na duże zainteresowanie klientów. A to nie jedyna korzyść wynikająca z udziału.
— Mamy możliwość promowania produktów i producentów, którzy w ten sposób są też w stanie poszerzyć swoje spektrum dystrybucji tych produktów, które cechują się bardzo wysoką jakością – mówi Grzegorz Macko, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.
Co roku urząd marszałkowski województwa dolnośląskiego tworzy katalog produktów tradycyjnych i regionalnych, który obejmuje regionalne ciasta, mięsa czy przetwory owocowe, takie jak dżemy lub soki. Oferta kulinarna to tylko jedna z wielu atrakcji Dolnego Śląska.
— Mamy co pokazywać, mamy co promować. Zachęcamy wszystkich partnerów. Będą tu także lokalne grupy działania, które także będą promować nasze produkty lokalne. Polska słynie z bardzo dobrej kuchni, pięknej przyrody. Zachęcamy wszystkich do przyjazdu do Polski i do poznawania naszej kuchni, naszych przetworów – zachęca Wojciech Bochnak, wiceprzewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich UMWD.
Berlińskie targi Zielony Tydzień potrwają do 28 stycznia.