Zima sparaliżowała Wrocław

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Takiej sytuacji na drogach, jaką widzieliśmy dziś rano, nie było dawno. Śnieg, zimny wiatr i niskie temperatury. Miasto od wczesnych godzin do późnego popołudnia było zakorkowane. Mieszkańcy nie ukrywali, że warunki trudne, a przygotowanie dalekie od ideału.

– Przed 8:00 zdecydowanie było ciężko. Momentami trzeba było zejść z rowera. 

– Ciężko zdecydowanie! Na pewno chodniki nie są odśnieżone. Sól niszczy buty, ale dajemy radę. Jest zima, trzeba się cieszyć.

– Dopiero wyjeżdżam, ale podejrzewam, że na drogach może być ciężko.

– Pieszo wygodniej, bo tramwaje wszędzie stoją, są zablokowane.

– Nie myślę o warunkach, cieszę się, że jest śnieg. Specjalnie zrobiłam sobie długi spacer, żeby usłyszeć śnieg, który skrzypi pod butami, a to rzadkość.

– Oprócz soli na chodnikach niewiele się dzieje. Mój pies przez to cierpi. Do pracy jechałem ponad godzinę trzema autobusami. Miasto się nie popisało.

– Nawet nie chciałem wsiadać do komunikacji, wolę już iść pieszo, ale jest zdecydowanie wolniej, nawet dla mnie, a jestem wysoki.

Za odśnieżanie dróg i chodników we Wrocławiu odpowiada miejski Ekosystem. Jak podkreśla Dorota Witkowska, rzeczniczka spółki na drogi wyjechały wszystkie dostępne samochody. 

51 pułgosyparek drogowych i 24 chodnikowych. Od wczoraj od 19:00 samochody są na drogach. Nadal jednak spadło 10-15 cm w krótkim czasie, więc efekt jest taki, że drogi są białe – mówi Dorota Witkowska, Ekosystem Wrocław.

Nie wszystkie chodniki i drogi dojazdowe należą do miasta. Dbanie o przestrzeń wokół domów to nierzadko obowiązek zarządcy osiedli.

W przypadku chodników bardzo dużo zależy od właścicieli nieruchomości przylegających. Mieszkańcy do nas dzwonią, że trzeba odśnieżyć dany fragment, ale my za niego często nie odpowiadamy – dodaje rzeczniczka. 

Według długoterminowych prognoz tak obfite opady śniegu mają się utrzymać nawet do dwóch tygodni. Czy do tego czasu komunikacja miejska będzie działała sprawniej? Albo czy Ekosystem zdoła nadążyć z odśnieżaniem? Trudno spekulować. Nie tylko zima, ale miejskie spółki mogą nas jeszcze zaskoczyć.