Zima to trudny czas dla organizmu. Co zrobić?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Okres zimowy to trudny moment dla naszego organizmu. Zwykle czujemy się przemęczeni i rozdrażnieni. Szybko robi się ciemno, brakuje nam słońca, jesteśmy mniej aktywni fizycznie, a do tego okres grzewczy negatywnie wpływa na naszą skórę. To moment, w którym szczególnie powinniśmy o siebie zadbać.

Warto jednak poszukać takich trzech elementów, które bardzo pozytywnie wpływają na zachowanie względnie dobrego samopoczucia. To jest doświadczenie drobnych przyjemności. Coś, co lubimy, na przykład pyszny posiłek lub ciepła kąpiel – mówi Justyna Labęda, psycholog. 

Jedną z tych przyjemności może być domowe spa dobre dla ducha i przede wszystkim dla ciała. W tym czasie korzystne dla skóry będzie korzystanie z preparatów, które wiążą wodę na poziomie naskórka, a więc zawierają kolagen. Żeby odbudować naturalny płaszcz lipidowy, czyli zewnętrzną warstwę naskórka, warto dostawić na ceramidy, cholesterol i kwasy tłuszczowe.  

Mamy również preparaty, które wnikają głębiej w naskórek, na przykład mocznik lub aminokwasy. Takie, które działają okluzyjne, czyli nie pozwalają wodzie odparować do środowiska zewnętrznego, czyli mamy tu na przykład wazelinę – dodaje Katarzyna Ferenc, kosmetolog, podolog Beauty Stylist. 

Zimą nasza skóra staje się przesuszona. Dotyczyć nawet osób, które mają tłustą skórę. Żeby tego uniknąć trzeba zadbać o jej kompleksowe nawilżenie. Warto postawić na nawilżacze powietrza i filtry ochronne. 

Żele do mycia, środki powierzchniowo-czynne żeby nie były tak agresywne to znaczy dbamy o to, żeby ten naturalny płaszcz lipidowy, który znajduje się na powierzchni naszego naskórka, nie zostawał wypłukiwany przez takie mocne detergenty – mówi Katarzyna Ferenc, kosmetolog, podolog Beauty Stylist. 

Oprócz dłoni ważne jest również zadbanie o stopy. Ta cześć ludzkiego ciała nie posiada gruczołów łojowych, a za to 250 tysięcy gruczołów potowych, więc stopy pocą się, ale skóra wciąż pozostaje sucha. 

Taki peeling, który bardzo dobrze działa na skórę stóp, ponieważ złuszcza naskórek i działa okluzyjnie. Mieszamy: jedna szklanka cukru trzcinowego, pół szklanki oliwy z oliwek, pół łyżeczki cynamonu, parę kropli soku z cytryny. Mieszamy, wykonujemy taki peeling i zmywamy go wodą. Cukier tutaj bardzo ładnie ten naskórek peelinguje, a oliwa zostaje na powierzchni naszej skóry i ma działanie okluzyjne – zaznacza Katarzyna Ferenc, kosmetolog, podolog Beauty Stylist. 

Dbanie o ciało jest bardzo ważne, ale w pandemicznej rzeczywistości równie istotne jest dbanie o nasze zdrowie psychiczne. Specjaliści podkreślają, że najważniejsze w tym czasie jest zadbanie o relacje z bliskimi, z którymi nie możemy się spotkać. To także postawienie na siebie. 

To coś, dzięki czemu będziemy czuć, że dalej pomimo trudnej sytuacji na około, jesteśmy skuteczni i potrafimy coś zrobić. To mogą być drobne prace domowe, prace plastyczne lub pomoc komuś innemu. Coś, dzięki czemu możemy poczuć, że sprawczość jest po naszej stronie – dodaje Justyna Labęda, psycholog. 

Warto więc pozwolić sobie na drobne przyjemności. Ciepła kąpiel, tabliczka czekolady lub majsterkowanie w garażu, możliwości jest wiele.