Zima to trudny okres dla osób będących w kryzysie bezdomności. Nie bądźmy obojętni

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Zima to wyjątkowo trudny okres dla osób, które znajdują się w kryzysie bezdomności. W tym roku mamy ciepłą i łagodną zimę, ale temperatury te mogą jednak być jeszcze niższe niż mamy obecnie na termometrze. W takim okresie szczególnie warto zwracać uwagę na te osoby, które być może mogą potrzebować naszej pomocy.

W okresie jesienno-zimowym, w ramach akcji „Zima”, wzmożone działania pomocowe skierowane do osób będących w kryzysie bezdomności prowadzi między innymi wrocławska policja, jak również straż miejska.

Są kontrolowane przez funkcjonariuszy miejsca, w których takie osoby przebywają, gromadzą się. Są to między innymi altany na ogródkach działkowych, jak również klatki schodowe i pustostany. Wszędzie, gdzie funkcjonariusze napotkają takie osoby, jeżeli one potrzebują pomocy, to są oczywiście informowane o miejscach, gdzie mogą spożyć darmowy ciepły posiłek, o noclegowniach – mówi mł. asp. Rafał Jarząb, Komenda Miejska Policji we Wrocławiu.

Działania strażników polegają na tym, żeby do tych osób dotrzeć, żeby zapewnić je o tym, że mogą liczyć na wsparcie. To jest najczęściej nakłanianie do wyrażania zgody na wspólną podróż do schroniska, noclegowni. Jeżeli osoba nie wyraża zgody na przemieszczenie się do tego typu placówki to wtedy strażnicy pozostawiają albo ciepłą odzież, jeżeli akurat taką mają w swoich zasobach lub posiłki specjalnie przystosowane, samopodgrzewające się, które taka osoba może spożyć – mówi Piotr Szereda, Straż Miejska Wrocławia.

Funkcjonariusze i strażnicy miejscy zachęcają także mieszkańców do tego, aby nie być obojętnymi, zwłaszcza w tej trudnej porze roku jaką jest zima. Jeśli widzimy osobę, której życie i zdrowie może być zagrożone z powodu ujemnych temperatur, to warto zatrzymać się i spróbować jej pomóc. Można to zrobić na różne sposoby.

Możemy pomóc również w ten sposób, że przekażemy takim osobom jakiś ciepły posiłek, nawet niekoniecznie ciepły, ale cokolwiek do jedzenia. Dla tych osób to jest bardzo ważny gest – mówi Piotr Szereda.

Ważne, żeby takiej osoby nie zostawiać samej. W przypadku, gdy nie możemy w żaden inny sposób pomóc, to możemy zadzwonić i poinformować odpowiednie służby. Numer zgłoszeniowy do straży miejskiej to 986, do policji 997 albo można też zadzwonić na numer alarmowy 112.

Mając wiedzę o takich osobach, nie tylko dotkniętych kryzysem bezdomności, ale również o sąsiadach, osobach starszych, osobach, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej, które na przykład nie mają środków na ogrzewanie – możemy również poinformować jednostki terenowe Ośrodka Pomocy Społecznej – mówi mł. asp. Rafał Jarząb.

Przypominamy również, że osoby które znalazły się z różnych powodów w ciężkiej sytuacji życiowej, nie koniecznie w kryzysie bezdomności, mogą również skorzystać z „Przystanków ciepła”. To jest 17 ogólnodostępnych miejsc, które zostały uruchomione od 1 grudnia 2022 roku w różnych częściach naszego miasta. Między innymi w Sektorze 3 przy ul. Legnickiej 65, w bibliotece na dworcu przy ul. Piłsudskiego 105 oraz w CK Agora przy ul. Serbskiej 5A. To są punkty, gdzie można ogrzać się i napić ciepłej herbaty. W takich punktach nie mogą jednak przebywać osoby pod wpływem alkoholu oraz jest zakaz jego wnoszenia i spożywania. 

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy