Psy bez podszerstka, czyli warstwy izolującej, będą odczuwać ten mróz znacznie bardziej. Niektóre psy bardzo dobrze czują się w zimnie – na przykład rasy północne. Psiaki bez podszerstka lub z małą jego ilością, nie będą się czuły dobrze – mówi Milena Traczyńska, autorka bloga howtohau.pl.
Warto pamiętać o tym, że niewielkie ciała zwierząt wychładzają się szybciej niż ciało człowieka. Jakie niebezpieczeństwa czekają na pupili w niskich temperaturach?
Hipotermia. Tak samo, jak w przypadku ludzi, pies może się wyziębić. Dlatego ważne, żebyśmy – tak jak latem – ze względu na temperaturę nie zostawiali psa w samochodzie albo pod sklepem. Warto przeorganizować sobie dzień tak, żeby psiak nie musiał być długo na zimnie – mówi Milena Traczyńska.
Podczas spacerów warto mieć na uwadze to, że sól znajdująca się na chodnikach źle wpływa na stan łap czworonogów.
Problemem może być sól, którą posypana jest nawierzchnia. Może powodować odmrożenia, owrzodzenia łap, które boleśnie się goją. I oczywiście odmrożenia. Jeżeli mamy psa, który marznie, któremu ewidentnie przeszkadza śnieg i mróz, jak najbardziej ubranka i buciki mogą się przydać – mówi Milena Traczyńska.
Zimą warto pamiętać o zwierzętach, które przebywają w schroniskach. W czasie, gdy temperatura znacząco spada, potrzebują pomocy bardziej niż w inne dni roku.
W czasie mrozów bardzo chętnie przyjmujemy koce i ręczniki dla naszych podopiecznych. Przede wszystkim przydają się koce. Oczywiście ważne, żeby to nie były rzeczy nowe, bo my ich nie pierzemy. Warto takie rzeczy do nas przynosić przy okazji robienia porządków w domu – mówi Aleksandra Cukier ze Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt we Wrocławiu.
Koce wykorzystywane są zarówno dla psów, jak i kotów. Pomagają utrzymywać odpowiednią temperaturę w miejscach, gdzie przebywają zwierzęta.
Przydaje się karma dobrej jakości, bo im zimniej, tym zwierzęta potrzebują bardziej wartościowego pożywienia. Te rzeczy można do nas przynosić – mówi Aleksandra Cukier.
Schronisko można wesprzeć także finansowo, wpłacając pieniądze lub przekazując 1% podatku. Każda złotówka wspiera podopiecznych schroniska, których obecnie jest około 200.
Warto w miarę możliwości skracać te spacery. Jeżeli zabieramy psy w góry, to ważne, aby je po prostu obserwować – mówi Milena Traczyńska.
Wychodząc na zimowe spacery, warto pamiętać o tym, aby dbać o komfort termiczny pupili, tak jak dbamy o swój.