Złote algi w zbiorniku Czernica. Co z Odrą?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Istnieje duże prawdopodobieństwo, że w najbliższych dniach przez opady stany ostrzegawcze na Odrze zostaną przekroczone. Do tej sytuacji dochodzi jeszcze kwestia złotych alg w zbiorniku Czernica. Wojewoda dolnośląski na specjalnej konferencji podkreślał, że władze na bieżąco monitorują sytuację.

W związku z obecnością złotych alg w starorzeczu Odry, czyli w zbiorniku Czernica, Zespół Zarządzania Kryzysowego Ministerstwa Klimatu i Środowiska zarekomendował odcięcie go od Odry. Wojewoda dolnośląski podkreśla jednak, że w obecnej sytuacji na razie nie zdecyduje się na takie działanie. 

– Opady będą powodować wzrosty i opady poziomu Odry. Kiedy poziom wody w Odrze spada, może powodować wyrównanie lustra ze zbiornikiem Czernicy, w efekcie alga będzie wpływać do Odry. Być może na Dolnym Śląsku nie wywoła to jakichś efektów, ale na przykład do innych starorzeczy to zostanie przeniesione – mówi Jarosław Obremski, wojewoda dolnośląski. 

– W tej chwili obserwujemy zwiększony poziom algi. Tak jak analizujemy tę algę, od początku tego roku, kiedy się ona pojawiła w połowie kwietnia na zbiorniku Czernica, jest to typowa sinusoida, czyli wzrost – spadek. W tej chwili jest tendencja wzrostowa, aczkolwiek dalsze prognozy, bo analizujemy nie tylko samą algę, ale wszystkie wyniki, wszystkie parametry wodne mogą wskazywać – i to jest dla nas bardzo pocieszające – że jesteśmy w szczytowym punkcie tej sinusoidy i będzie to spadało w dół. Na głównym nurcie Odry nie notujemy algi. W naszym województwie ogólnie alga jest odnotowana tylko w zbiorniku Czernica – mówi Tomasz Kubicki, Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska.

Prognozy pogody na najbliższe dni mówią o wysokich opadach. Te mogą sprawić, że stany ostrzegawcze na Odrze zostaną przekroczone. 

– W jakimkolwiek manipulowaniu musimy zachować daleko idącą ostrożność także na starorzeczach, bo one są naturalnym zbiornikiem, który gromadzi dodatkowe ilości wody –  mówi Jarosław Obremski, wojewoda dolnośląski. 

Dlatego na razie nie rozważa się odcięcia zbiornika Czernica. 

– Na tą chwilę zakładamy biostabilizatory na zbiorniku Czernica, żeby zminimalizować możliwość wypływu, bo te worki, te biostabilizatory, absorbują te małe algi, ale też te algi, których nie lubimy  –  mówi Jarosław Obremski, wojewoda dolnośląski. 

Na niedzielę wojewoda zaplanował kolejne spotkanie sztabu kryzysowego. 

Zobacz również

Już w piątek o godzinie 19:20 zapraszamy na premierową emisję naszego nowego programu „W trosce o świat”. W pierwszym odcinku nowej ekologicznej serii opowiemy o wrocławskich autobusach elektrycznych, klastrach energii oraz stacjach wymiany baterii w komercyjnych pojazdach elektrycznych. Zapraszamy do oglądania.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy