Złoto, srebro, miedź – kosztowne elektrośmieci. Nie wyrzucaj, segreguj na PSZOK-u.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Michalczyka, czyli PSZOK. A my jesteśmy jesteśmy przy kontenerze, do którego trafiają rzeczy, których codziennie używamy w domu, a które się psują i nie powinny absolutnie trafić do śmieci zmieszanych, ani do plastiku, tylko powinniśmy je przywieźć właśnie tutaj. Bo w tym kontenerze znajdują się rzeczy, które działają na baterie i na prąd i z nich można odzyskać wszystko. A co dokładnie? O tym opowiedzą specjaliści.

Elektroodpady to jest świetny surowiec wtórny, my możemy odzyskać wszystko. Mówimy tutaj o tworzywach sztucznych, o srebrze, złocie, platynie, miedzi. Tam jest tak dużo surowców, że wyrzucanie tego w inny sposób niż tutaj na PSZOK-u jest po prostu marnotrawstwem surowców. Pamiętajmy, że żeby zdobyć te surowce zazwyczaj bardzo dewastujemy środowisko naturalne – mówi Dorota Witkowska,  Ekosystem Wrocław. 

Ale wielu wrocławian dobrze wie, że takie rzeczy można wywozić do PSZOK-a przy ul. Michalczyka i chętnie z tej możliwości korzystają. 

Sprzęt elektroniczny. Worek, dwa. Drugi dzień dzisiaj. Wywożę z kolegą, na emeryturę przeszedł i zostało tych maneli trochę – mówi Janusz z Wrocławia. 

Jakieś stare magnetowidy. W piwnicy leżały, z pilotami, ze wszystkim. Dobrze, że jest takie miejsce, bo ludzie by do lasu wywozili – mówi Norbert z Wrocławia. 

Ludzie, niestety i tak wywożą, choć jest to zupełnie niezrozumiale, bo na PSZOK-a  wrocławianie mogą wywozić odpady całkowicie za darmo, codziennie, nawet w soboty. 

O tyle PSZOK jest wygodny, że możemy zrobić porządek i zrobić przegląd w garażu, w szufladach i znaleźć  6 telefonów pamiętających czasy, kiedy mieliśmy sms na 100 znaków, mamy ładowarki nie pasujące do niczego, albo sprzęt, który nie działa.  Choćby elektryczna szczoteczka do zębów, to też elektroodpad. Działa na prąd i nadaje się, żeby dostarczyć do PSZOK-a. A nasze tablice pokazują, że to ma sens. Z telefonów komórkowych możemy odzyskać złoto, miedź to wiemy jaki jest koszt wydobycia. I środowiskowy i dla społeczeństwa. Warto korzystać z tego, co już raz wytworzyliśmy – mówi Dorota Witkowska,  Ekosystem Wrocław. 

Zobacz również

Zamek Piastowski w Jaworze jest miejscem, które przez sporą część swojej historii pełniło funkcję więzienia, zarówno nazistowskiego, jak i komunistycznego. Jednak pod koniec lat 80. artystyczne środowiska zaczęły wykorzystywać jego przestrzeń do twórczości artystycznej. Obecnie jest to miejsce alternatywnej sztuki i muzyki.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy