Zmarł Jan Szurmiej – dyrektor artystyczny Teatru Polskiego we Wrocławiu

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Teatr Polski we Wrocławiu poinformował, że zmarł Jan Szurmiej - reżyser, aktor, a od 2020 roku dyrektor artystyczny wrocławskiego teatru. Miał 78 lat.

Urodził się na Dolnym Śląsku – w Jaworze. W latach 50-tych chodził do Szkoły Baletowej przy Operze Wrocławskiej. Był aktorem Teatru Pantomimy Gest we Wrocławiu, później związany z Teatrem Żydowskim w Warszawie. W latach 1990-1993 Jan Szurmiej pełnił funkcję dyrektora artystycznego Teatru Muzycznego Operetki Wrocławskiej, która zmieniła profil artystyczny i ponownie stała się Teatrem Muzycznym Capitol, wracając do przedwojennej nazwy.

Szurmiej był również głównym reżyserem Opery Wrocławskiej i starszym wykładowcą Akademii Muzycznej we Wrocławiu. W swoim dorobku miał ponad sto realizacji reżyserskich. Od 2020 roku był dyrektorem artystycznym Teatru Polskiego we Wrocławiu.

Zobacz również

Opera Wrocławska podsumowała upływający sezon artystyczny 2023/2024. W tym czasie Operę Wrocławską odwiedziło ponad 100 tys. osób, wystawiono 177 spektakli, w tym 5 premier. Przypomnijmy, że upływający sezon artystyczny rozpoczął się 1 października 2023 roku od premiery „Czarodziejskiego fletu w Breslau” Mozart’a. Później też mieliśmy okazję zobaczyć na deskach Opery Wrocławskiej między innymi „Włoszkę w Algierze”, czy też „Rycerskość Wieśniaczą” i „Pajaców”. Nie zabrakło także innych znanych tytułów.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy