Zmarły ojciec Maciej Zięba oczami rodziny

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
31 grudnia 2020 roku o 4:00 w nocy zmarł znany dominikanin ojciec Maciej Zięba. 66-latek przegrał walkę z nowotworem. Rozmawiamy z bratem zmarłego, ks. Wojciechem Ziębą i proboszczem Parafii NMP Częstochowskiej we Wrocławiu na temat wspomnień i drogi duchownego.

– Większość osób gdzieś go widziała w telewizji i czytała jego artykuły, ale on od dziecka był wyjątkową postacią. W wieku siedmiu lat potrafił przeczytać grubą książkę, kochał grać także w piłkę nożną – mówi ks. Wojciechem Ziębą, brat ojca Macieja Zięby i proboszcz Parafii NMP Częstochowskiej we Wrocławiu.

– Maciej,  z taką ogromną i niezwykłą swoją wrażliwością i umiejętnością takiego patrzenia do przodu, potrafił wielu osobom dawać ogromne wsparcie. Był kierownikiem duchowym, spowiednikiem, pomógł także wielu małżeństwom, które szukały swojej drogi – mówi o. Wojciech Jezienicki, wrocławski dominikanin.

Ojciec Maciej Zięba był uczniem Jana Pawła II. Święty odegrał w jego życiu ogromną rolę, jak podkreślają duchowni nauczył go doświadczenia, pokory i odwagi.

– W tamtym czasie też Maciek, dzięki ogromnemu zaufaniu i przyjaźni, jaką otrzymał od Jana Pawła II, był w stałym kontakcie z papieżem i w wielu miejscach świata reprezentował też papieża – podkreśla o. Wojciech Jezienicki, wrocławski dominikanin.

Ojciec Maciej Zięba ostatnie czternaście miesięcy spędził u brata.

– U mnie w parafii, więc to było takie wyjątkowe, że znowu razem spędzaliśmy czas. Oglądaliśmy mecze, czytaliśmy książki. Już ponad rok temu dostałem telefon z Warszawy od lekarzy, że będą odłączać brata, jednak jak przyjechałem, to nagle się przebudził i pojechaliśmy do mojej parafii. Tutaj jeszcze przyjmował gości i po prostu był. Dostał od Boga kolejne miesiące życie – podkreśla ks. Wojciechem Ziębą, brat ojca Macieja Zięby i proboszcz Parafii NMP Częstochowskiej we Wrocławiu.

Na łożu śmieci dominikanin napisał książkę na temat pontyfikatu Jana Pawła II.

– To moim zdaniem takie świadectwo ostatniego roku Macieja. Książka nosi tytuł: "Pontyfikat na czasy zamętu". Maciek nie cierpiał nudy. W jego kalendarzu, aż do śmierci, nic się nie zmieniało – dodaje o. Wojciech Jezienicki, wrocławski dominikanin.

Pogrzeb ojca Maciej Zięby ma się odbyć najprawdopodobniej w sobotę 9 stycznia, ta data zostanie jeszcze potwierdzona na stronie wrocławskich dominikanów.