Zmień piec w 2021 roku

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Akcja „Zmień piec” nie ustaje. Rok 2021 to czas, w którym dofinansowania na wymianę ogrzewania będą rekordowe, a przypominać o tym będą specjalnie oznakowane tramwaje i autobusy.

Od 2014 roku do dzisiaj udało się wymienić ponad 9 tysięcy pieców. Ta inwentaryzacja, którą zrobiliśmy razem z Politechniką Wrocławską pokazała, że ciągle jest 18 tysięcy pieców. Musieliśmy znaleźć te 300 milionów i uruchomiliśmy cały proces – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia. 

Nowe piece wpływają na komfort życia mieszkańców, a także na zanieczyszczenie powietrza, z którym regularnie borykają się największe miasta świata. 

Zostało zlikwidowanych około 2 tysięcy pieców, czyli to jest to 10% tego, co jest do zrobienia w 2021 roku. Podwoimy tę liczbę w 2021 roku. I tak konsekwentnie rok po roku, żeby w 2024 mieć 100% lub prawie 100% zrobione – mówi Rafał Guzowski, Pełnomocnik Prezydenta Wrocławia ds. wymiany źródeł ogrzewania.

W ramach akcji „Zmień piec” działa program „KAWKA Plus”, który oferuje dofinansowanie do wymiany ogrzewania, a także „Termo KAWKA” pomagający w demontaży starych i montażu nowych okien.  

To ostatni rok, kiedy dopłacamy do wymiany pieca 15 tysięcy złotych. W przyszłym roku to będzie dotacja w wysokości 12 tysięcy złotych, w kolejnym 10 tysięcy, a w 2024 8 tysięcy. W związku z tym należy się pospieszyć. Ponadto nieuchronnie zbliża się ten czas, kiedy za niewymieniony piec będzie grozić grzywna do 5 tysięcy złotych – mówi Katarzyna Szymczak-Pominanowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UM we Wrocławiu

Każdy, kto jest zainteresowany wymianą pieca, może uzyskać niezbędne informacje, dzwoniąc na infolinię – 71 799 67 99.

Do dyspozycji są nasi doradcy energetyczni. Nasza infolinia działa od 8 do 18. Tam można zasięgnąć informacji na temat procesu wymiany ogrzewania – mówi Katarzyna Szymczak-Pominanowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UM we Wrocławiu.

Zarządcy wrocławskich wspólnot mieszkaniowych zapowiadają, że będą odwiedzać mieszkańców i przypominać o tym, że piec można wymienić i mówić o tym, w jaki sposób rozpocząć tę procedurę.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy