Zobacz jak się topi szkło. Tu powstają dzieła sztuki

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Jak się zachowuje szkło w temperaturze 600-800 stopni, czy jest kruche czy plastyczne, jakie kształty można z niego wydobyć - na te i inne pytania znajdą państwo odpowiedź od dzisiaj przez cały weekend w Galerii Sztuki MOYA przy ul. Księcia Witolda we Wrocławiu. Bo tu, przez tę witrynę, mogą państwo obejrzeć jak takie działa sztuki powstają. Tu też można zdobyć prezenty, niezwykłe, od serca dla najbliższych.

Szkło było drugą miłością Magdaleny Kucharskiej, pierwszą – rysunek. Wiele lat temu postanowiła połączyć te techniki.

Tak lubię rysować i szkło i to jest może pomysł, żeby połączyć i ten rysunek i szkło. To było 32 lata temu, bo dyplom robiłam w 1991 roku i od tamtej pory jestem wierna tej technice, gdzie łączę rysunek ze szkłem  –  mówi Magdalena Kucharska, właścicielka Galerii Sztuki MOYA, artystka.

Za tę innowacyjną metodę zdobyła wiele nagród na świecie. Połączenie ognia i wody, niezwykły kolaż, światy klejone – to nadal zachwyca. Szkło fascynuje też Natalię Komorowską. Artystka jest laureatką wielu konkursów, brała udział w wystawach w Polsce i za granicą. Dlaczego szkło? 

Ogień, ciepło, medytacja i świadoma praca nad tym, że mamy możliwość przetworzenia tego, co w naszym sercu, w głowie i emocjach bezpośrednio na ten materiał. Szczególnie w tym szkle palnikowym cały czas pracuje się na bieżąco i jeżeli coś mi się nie podoba to mogę to zmienić. Szczególnie, że szkło jest cały czas w stanie ciekłym, nawet jeśli może nas skaleczyć to cały czas jego stan jest ciekły – mówi Natalia Komorowska, studentka ASP we Wrocławiu, artystka.

Od 14 lat w Marinie Topacz w Galerii Sztuki MOYA można oglądać takie dzieła sztuki. Ale teraz jest niezwykła okazja, by stanąć obok artystki i zobaczyć, jak niektóre powstają. 

To jest widowiskowe, ludzie mogą być zainteresowani, to atrakcja i mogą przyjść z dziećmi i zobaczyć, że szkło jest plastyczne i można coś z niego zrobić – mówi Magdalena Kucharska, właścicielka Galerii Sztuki MOYA. 

To jest szkło boro-krzemowe i za pomocą wyginania i stapiania można taką świąteczną gwiazdkę zrobić. To taki pokaz świąteczny, jak realizować takie ozdoby i rzeźbiarskie obiekty. I mam nadzieję, że to będzie ciekawe dla odbiorców. Najczęściej robi się z tego szkła bombki, które się potem srebrzy i lustrzy. Mi bardzo zależy, żeby te obiekty były osobiste i delikatne i tu przez cały weekend będzie możliwość zajrzenia i spotkania z nami – mówi Natalia Komorowska, studentka ASP we Wrocławiu, artystka.

Praktycznie przez cały weekend można podziwiać jak powstają szklane dzieła sztuki, można zrobić prezenty dla najbliższych i wziąć udział w loterii. Każdy los wygrywa. 

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy