„Żołnierze Giewonta na szlaku Niepodległości 1945-1989” na wystawie w Muzeum Regionalnym w Sycowie

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Z okazji obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Muzeum Regionalnym w Sycowie powstała unikatowa wystawa pod tytułem „Żołnierze Giewontu na szlaku Niepodległości 1945-1989”.

Oficjalne otwarcie wystawy odbyło się 2 marca i było poprzedzone prelekcją Jacka Śródki pod tytułem „Siewcy kłamstwa. Bohaterowie – bandytami, bandyci – bohaterami”.

Ta wystawa jest wystawą o żołnierzach Armii Krajowej z batalionu sycowskiego „Giewont”, którzy walczyli tutaj na terenie Dolnego Śląska z Niemcami oraz walczyli o wolność Polski w latach 1945-1950, bo ostatni żołnierze walczyli z batalionu „Giewont” do lat 50-tych – mówi Jacek Śródka, autor wystawy, dowódca Jednostki Strzeleckiej 2015 w Sycowie im. Sycowskiego Batalionu Armii Krajowej „Giewont”.

Wystawa składa się z 23 plansz i przedstawia historię batalionu „Giewont” – jak funkcjonował, czym się zajmował, jakich aresztowań dokonano.

Na tej wystawie oprócz żołnierzy Armii Krajowej, są tak zwane „perełeczki”. Jest tutaj informacja o działającej w Sycowie na początku lat 50-tych tajnej niepodległościowej organizacji „Mała Garstka”, która funkcjonowała w szkole podstawowej w Sycowie – mówi Jacek Śródka.

Na tych planszach jest również opisana historia ludzi, którzy podjęli wszelkie starania, aby tę historię o żołnierzach Armii Krajowej przywrócić społeczeństwu, a także jest zawarta informacja na temat tego, w jaki sposób powstała Armia Krajowa i Stowarzyszenie Kombatantów Armii Krajowej na ziemi sycowskiej i oleśnickiej.

Na tym terenie szefem akowców kombatantów był porucznik Józef Młynarz, który w czasie okupacji był tutaj dowódcą batalionu sycowskiego. Przeżył obozy koncentracyjne niemieckie, po wojnie włączył się w budowę administracji samorządowej na tym terenie, a jednocześnie był żołnierzem podziemia niepodległościowego działającego na terenie batalionu „Giewont” – mówi Jacek Śródka, autor wystawy, dowódca Jednostki Strzeleckiej 2015 w Sycowie im. Sycowskiego Batalionu Armii Krajowej „Giewont”.

Na otwarciu wystawy była także obecna rodzina porucznika Józefa Młynarza.

W dużej mierze chciałbym na początku podziękować panu Jackowi, który zgromadził bardzo dużą liczbę materiałów na temat mojego dziadka i w ogóle na temat batalionu „Giewont”. Z ciekawością przyjeżdżam na takie spotkania z tego względu, że nie znam wszystkich wydarzeń, jakie się toczyły wcześniej – mówi Cezary Młynarz, wnuk Józefa Młynarza.

Na wystawie zaprezentowano unikalne dokumenty, zdjęcia. Te rzeczy pojawiają się po raz pierwszy w przestrzeni publicznej. Na pewno odbiorcami w dużej mierze będą grupy szkolne, które będą tutaj przychodzić na lekcje, aby poznawać, jakże ważną historię o tych bohaterach, którzy ginęli z rąk oprawców za to, żebyśmy mogli żyć w wolnej Polsce – mówi Agnieszka Kuświk-Jasień, kierownik Muzeum Regionalnego w Sycowie.

Każdy chętny będzie mógł zobaczyć wystawę do 5 kwietnia w Muzeum Regionalnym w Sycowie. Wstęp jest wolny. 

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy