Żołnierze WOT pomagają na wielu frontach

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Najpierw była Odporna Wiosna. Teraz trwa akcja Trwała Odporność, w ramach której żołnierze 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej pomagają w walce z COVID-19. Mierzą temperaturę, wspierają Policję, prowadzą szereg działań, ale przede wszystkim niosą pomoc drugiemu człowiekowi.

Dla mnie ta pomoc dla innych jest takim poczuciem spełnienia. Po każdej służbie w Caritasie wychodzę szczęśliwa i radosna, że mogłam pomóc innym osobom. Dać im ciepłą zupę, uśmiechnąć się, powiedzieć ciepłe słowo. Naprawdę jest to budujące i dobrze zacząć potem inną część dnia – mówi kpr. Julia Ryczak z 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Caritas to jeden z obszarów działalności terytorialsów. Pomagają w kwestiach logistycznych – w ostatnim czasie przy pakowaniu 350 paczek dla seniorów. Oprócz tego codziennie dwóch żołnierzy wydaje posiłki w jadłodajni.

Przetransportowaliśmy to, co dzisiaj jest rozpakowywane do mniejszych pojemników, z hurtowni. Będziemy dostarczali paczki do osób, które potrzebują tego wsparcia – wyjaśnia kpt. Renata Mycio, oficer prasowy 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Kluczowe jest jednak wsparcie służby zdrowia. Brygada koordynuje również działania wojsk operacyjnych, a w szpitalach działa na wielu polach. Jednym z nich jest robienie wymazów przez specjalnie wyszkolonych do tego żołnierzy w 30 dolnośląskich szpitalach.

Pobieramy wymazy również mobilnie to znaczy sanitarki wojskowe oraz przystosowane pojazdy wojskowe wraz z zespołami na zlecenie Narodowego Funduszu Zdrowia jeżdżą i pobierają wymazy od ludzi, którzy nie mogą z różnych przyczyn wstawić się do takich stałych punktów poboru wymazów – wyjaśnia płk Artur Barański, dowódca 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Do zadań WOT-u należy także wsparcie systemu ELC, czyli wprowadzanie do bazy danych liczby łóżek przeznaczonych dla pacjentów z koronawirusem.

Ponad 30 tysięcy ludzi w województwie dolnośląskim jest na kwarantannie. Tę kwarantannę trzeba sprawdzać, kontrolować. Również w ramach sprawdzenia niesiemy pomoc tym ludziom, którzy na kwarantannie się znajdują – dodaje płk Artur Barański, dowódca 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Żołnierze codziennie dowożą 250 posiłków dla lekarzy. Od marca dostarczają jedzenie również dla seniorów i kombatantów.

W tym okresie, bo to był taki okres, że wszystko było zamknięte, my siedzieliśmy w domach, to ja miałem codziennie wspaniałą, cudowną, świeżą, apetyczną zupę przywożoną przez WOT – mówi Józef Szampiel, wrocławski senior.

Przede wszystkim ludzie, którzy otrzymują od nas posiłki są najczęściej dla nas naprawdę bardzo mili. Są wdzięczni, uśmiechnięci. Wiele razy słyszymy od nich słowo "dziękuję". Życzą nam powodzenia i dużo zdrowia. Od nich otrzymujemy największe wsparcie – dodaje kpr. Julia Ryczak z 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Warto przypomnieć, że żołnierze WOT-u to ochotnicy. Codziennie delegowanych do pomocy jest ponad 350 osób, a w weekendy ta liczba rośnie.

Zobacz również

W polskim społeczeństwie nadal dość mocno żyje tradycja „zastaw się, a postaw się”. Szczególnie po rodzinnych imprezach lub świętach, jedzenia na stole jest po prostu za dużo. Aby ograniczyć marnowanie żywności i nauczyć dzielenia się tym co mamy, we Wrocławiu i innych miastach Polski powstają tak zwane lodówki społeczne.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy