ZOO Wrocław wspiera zagrożone gatunki na całym świecie. Przekazało ponad 600 tysięcy złotych

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Działalność człowieka i zmiany klimatyczne przyczyniają się do zaniku bioróżnorodności. Wrocławskie zoo, oprócz podstawowej działalności, mocno angażuje się w ochronę zwierząt na całym świecie. Ogród zoologiczny wspiera organizacje m. in. w Kongo, Senegalu, na Madagaskarze, w Indiach, Indonezji. Łącznie to blisko 40 projektów ochronnych.

Jeśli nie chcemy, żeby świat wyglądał w ten sposób, musimy zmienić swoje przyzwyczajenia i nawyki już teraz. Człowiek zagraża kolejnym gatunkom zwierząt, na świecie ponad 40 tysiącom z nich grozi wymarcie. Przed nami ogromne wyzwania związane ze zmianami klimatu i zanikiem bioróżnorodności, które mogą doprowadzić nawet do załamania ekosystemu. Wrocławskie zoo jako jedyne w Polsce angażuje się w ochronę zwierząt, również poza samym ogrodem zoologicznym.

Dalej pracujemy w Senegalu, Kongo. Ochraniamy Okapi, pingwiny w kraju przylądkowym, po Azję, gdzie problemy ochrony są największe ze względu na eksplozję populacji. Są to projekty rozsiane w Kazachstanie, Indiach, Laosie, Wietnamie, Indonezji i na Filipinach. W zeszłym roku wyjątkowo wspieraliśmy Australię, ponieważ panował tam kryzys związany z pożarami – mówi Radosław Ratajszczak, prezes wrocławskiego zoo.

Zoo Wrocław i fundacja DODO w poprzednim roku przeznaczy 656 tysięcy złotych na ochronę zwierząt. Aż 500 tysięcy udało się zebrać dzięki zwiedzającym zoo, którzy kupili bilet z dodatkową 1 złotówką przeznaczoną właśnie na wspieranie zagrożonych gatunków.

To tworzy masę pieniędzy. Nie wygląda ona może imponująco w Europie, natomiast w tych krajach jest niezmiernie istotna. Budowa ośrodka dla hodowli na przykład kuskusów niedźwiedzich jest podzielone z partnerem niemieckim. Jest to około tysiąc pięćset euro, czyli sześć tysięcy złotych. Za dwanaście tysięcy złotych powstaje ośrodek, w którym będziemy te zwierzęta rehabilitować z konfiskat, hodować, a prawdopodobnie będziemy część z nich przesuwać do Europy. Jesteśmy w tej chwili jedynym ogrodem na świecie, który je mnoży. My wiemy jak – podkreśla Radosław Ratajszczak, prezes wrocławskiego zoo.

Kwoty nie muszą być duże, żeby pomogły wielu zwierzętom. W 2021 roku wrocławskie zoo wirtualnie adoptowało 149 pingwinów, a na ten cel przeznaczyło tylko 23 tysiące złotych.

– Jako zoo staramy się wybierać gatunki mniej popularne. Takie, o których ludzie nie wiedzą, bądź nie skupiają na nich uwagi. Im też ktoś musi pomagać. Dlatego wspieramy tzw. myszojelenia, który ostatnio w Polsce zasłynął. Wybieramy pingwiny, ale takie z RPA, a nie takie najbardziej znane na śniegu żyjące. Wybieramy również dużo małych ssaków znajdujących się w Indonezji, takich jak Lori kukang – wyjaśnia Karolina Nowacka, Zoo Wrocław.

Pomóc można poprzez zakup biletu z dodatkową złotówką lub poprzez przekazanie 1% podatku na fundację DODO. Najsmutniejsze jest jednak to, że za tak trudną sytuacją wielu zwierząt stoi człowiek.

My niestety, jako ludzie, żyjemy bardzo na kredyt. Nie wiemy jakie konsekwencje noszą nasze wybory i nie zwracamy uwagi na wiele rzeczy, które dokładają cegiełki do takich zjawisk jak zanieczyszczenie, wycinki lasów, czy nadmierna konsumpcja absolutnie wszystkiego. Zwierzęta na tym cierpią. Największym problemem tych wszystkich gatunków jest kłusownictwo – dodaje Karolina Nowacka, Zoo Wrocław.

Dlatego jedynym uzasadnieniem istnienia ogrodu zoologicznego w dzisiejszych czasach jest ochrona zagrożonych gatunków.

– To jest jedyne rozsądne uzasadnienie utrzymywania zwierząt w ogrodach zoologicznych. Zwierzęta, które tu mamy służą dwóm celom. Zwierzę nie może tam być tylko do pokazywania. Albo są w programach hodowlanych, które służą do zachowania gatunku na przyszłość, albo służą formie edukacji. Wtedy stają się ambasadorami swoich gatunków i środowisk. To jest jedyne rozsądne uzasadnienie – podkreśla Radosław Ratajszczak, prezes wrocławskiego zoo.

Co my sami możemy zrobić? Przede wszystkim być świadomym konsumentem. Nie produkować nadmiernego plastiku, ani innych odpadów. Wrocławskie zoo zachęca do wsparcia lokalnej przyrody i bycia odpowiedzialnym turystą.

Zobacz również

Zamek Piastowski w Jaworze jest miejscem, które przez sporą część swojej historii pełniło funkcję więzienia, zarówno nazistowskiego, jak i komunistycznego. Jednak pod koniec lat 80. artystyczne środowiska zaczęły wykorzystywać jego przestrzeń do twórczości artystycznej. Obecnie jest to miejsce alternatywnej sztuki i muzyki.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy