Zupa na Wolności. Pomagają potrzebującym

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Okres zimowy jest wyjątkowo trudny dla osób, które znajdują się w kryzysie bezdomności. Grupa wolontariuszy Zupa na Wolności, od jakiegoś czasu, postanowiła wspierać takie osoby poprzez rozdawanie ciepłych ubrań i posiłków.

Grupa społeczna Zupa na Wolności działa we Wrocławiu od trzech lat, a wszystko zaczęło się od rozdawania gorącej zupy na Placu Wolności. W kolejce za posiłkiem czasami ustawiało się nawet 200 osób. 

Odkąd mamy pandemię, sprawa jest utrudniona. Zawiesiliśmy wydawanie zupy na placu, ale nie zawiesiliśmy naszej działalności. Zamiast zupy, robimy regularnie, co niedzieli, kanapki do Streetbusa u siebie w domu i zawozimy je do punktów przekazania – mówi Joanna Drab – Pasierska, wolontariuszka "Zupa na Wolności".

Wolontariusze wychodzą na ulicę również w ciągu tygodnia, a nie tylko w niedziele.

W sytuacjach jak teraz, przy tych mrozach i wiatrach to dosłownie czasami jest kwestia ludzkiego życia – podkreśla Joanna Drab – Pasierska.

Obecnie w ramach Zupy na Wolności aktywnie działa około 30 wolontariuszy. Jedną z nich jest Emilia Brudniak, która między innymi odpowiada za zbiórkę i segregację ciepłych rzeczy w okresie zimowym.  

Odzież jest najpierw segregowana na rozmiary, a później pakowana. Magazyn aktualnie znajduje się u mnie w domu. Każdy pakiet to jest kurtka, szalik, rękawiczki, skarpetki – to jest taki podstawowy zestaw, ale są też takie typowo ubraniowe zestawy. Z tymi pakietami pózniej ludzie ruszają w różne części miasta, gdzie wiedzą, że będą na nich czekać – tłumaczy Emilia Brudniak, wolontariuszka "Zupa na Wolności"

Jednym z owoców działań Zupy na Wolności jest tak zwany Przewodnik. Mieści on w sobie najpotrzebniejsze informacje dla osób w kryzysie bezdomności.

On jest podzielony na rozdziały: gdzie przenocujesz, gdzie się umyjesz, gdzie się ubierzesz, gdzie dostaniesz pomocy prawnej i są wypisane wszystkie placówki w danym temacie. Zamieszczone w nim też mapki, dojazd do tych placówek i jakiego rodzaju pomoc oferują – mówi Joanna Drab – Pasierska, wolontariuszka "Zupa na Wolności"

Każdy kto chce do nas dołączyć, może zajrzeć na naszą stronę facebookową Zupa na Wolności albo na stronę Wolontariuszy i wolontariuszki Zupy na wolności, wystarczy wysłać nam zaproszenie do dołączenia. Tam również znajdziecie wszystkie potrzebne informacje – mówi Emilia Brudniak, wolontariuszka "Zupa na Wolności"

Jak podkreślają wolontariusze, pomoc nie kosztuje dużo, a dla osób w kryzysie bezdomności ma ogromne znaczenie.