Programy Echo24

Żyj zdrowiej

Zobacz co możemy zrobić dla swojego zdrowia w trudnym, pandemicznym czasie. Na to i inne pytania odpowie w nowym programie Katarzyna Sudnik – zapraszamy w każdą środę o 18:40.

Najnowsze odcinki

“Żyj zdrowiej” odc. 33

W kolejnym odcinku programu rozmawiamy o propagowaniu idei transplantologii, o tym, że przeszczep narządu może uratować życie wielu potrzebującym. W akcję włączy się miasto Wrocław. Mówimy także o udarach – jak szybko trzeba pomóc choremu, żeby uszkodzenia były jak najmniejsze i o niezwykłej operacji – zabieg nerwu twarzowego, rwy twarzowej, nazywanej chorobą samobójców.

Żyj zdrowiej odc. 32

Kolejny odcinek programu “Żyj zdrowiej”, w którym najwięcej miejsca poświęcamy szczepieniom przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego. To program, który we Wrocławiu wprowadzono w 2010 roku. Przez 10 lat szczepiono 12-13-letnie dziewczynki, a od 3 lat także chłopców. To program profilaktyczny, który realnie chroni przez zachorowaniem na nowotwory – szyjki macicy, prącia, pochwy, sromu, także głowy i szyi. Ale mówimy także o innowacyjnym zabiegu w Szpitalu Wojskowym we Wrocławiu i o sprzęcie medycznym, który pomoże w diagnostyce chorych z zaawansowaną cukrzycą.

Żyj zdrowiej odc. 31

W najnowszym odcinku programu mówimy o nowym projekcie Miasta Wrocław – “Nie sprzedawaj alkoholu mojemu dziecku”, o programach profilaktycznych dostępnych dla wrocławian i jesteśmy na salach operacyjnych DCOPiH we Wrocławiu.

Żyj zdrowiej odc. 30

W najnowszym programie mówimy o potrzebie wykonywania badań profilaktycznych, zaglądamy do kuchni we wrocławskich szkołach i przedszkolach i pokazujemy “Dzwon życia” w DCO.

Żyj zdrowiej odc. 29

Jesteśmy na sali operacyjnej w DCO. Pokazujemy, jak ważna jest czujność onkologiczna i regularne badania. Krew i honorowi dawcy – to kolejny temat naszego cyklu. Dawcy – niezwykle skromni bohaterowie ratujący życie potrzebującym – na salach operacyjnych, po wypadkach czy podczas planowanych zabiegów. I przypominamy o samobadaniu piersi, usg i mammografii. Miasto Wrocław finansuje od 28 lat program profilaktyczny, który był i nadal jest unikatowym w skali kraju.Dzięki niemu uratowano życie wielu wrocławiankom.

Żyj zdrowiej odc. 28

W najnowszym odcinku programu jesteśmy na sali operacyjnej w Szpitalu Wojskowym podczas skomplikowanej operacji ratującej życie – operacji tętniaka aorty. Jesienią takich chorych jest bardzo dużo. Mówimy też o poważnej chorobie – o cukrzycy. Jak chorobę wykryć, jak ją leczyć, gdzie szukać pomocy, gdy są już poważne powikłania. Wydział Zdrowia UM organizuje i finansuje dla mieszkańców miasta specjalny program. Prostata – mały narząd, ogromny problem – jakie mężczyźni powinni wykonać badania, by niczego nie przegapić i żyć w zdrowiu.

Żyj zdrowiej odc. 27

W najnowszym odcinku programu mówimy o profilaktyce. We Wrocławiu jest wiele programów profilaktycznych i dla dorosłych i dla dzieci, ale chętnych niestety bardzo mało. Za darmo, bez kolejki, bez zapisywania można wykonać cytologię, mammografię, kolonoskopię. Ruszył program badań skierowany do kobiet, by wcześnie wykryć zmiany serca. I najnowszy program dla dzieci dotyczący krótkowzroczności, a skierowany głównie do rodziców, którzy już 2-3 latkom dają do ręki telefony i laptopy. A to główna przyczyna krótkowzroczności.

Żyj zdrowiej odc. 26

W najnowszym odcinku „Żyj zdrowiej” mówimy o tętniakach mózgu i metodach ich operacji. Nie bez powodu nazywa się je cichymi zabójcami. Rozwijają się przez całe życie, czasem nie dając żadnych objawów, a ich wykrycie nierzadko jest przypadkowo. Część tętniaków mózgu nigdy nie pęka, inne robią to w sposób nagły, powodując dramatyczne, czasem nieodwracalne zmiany.
Namawiamy też do szczepienia się na Covid -19 – bo to nadal bardzo poważna, śmiertelnie groźna choroba – i na grypę, która też może powodować poważne konsekwencje zdrowotne, łącznie z uszkodzeniem mięśnia sercowego. Wyjaśniamy także, dlaczego krew jest lekiem, którego niczym nie można zastąpić. Warto być honorowym dawcą krwi i uratować komuś życie. My też możemy kiedyś być w takiem potrzebie.

ŻYJ ZDROWIEJ ODC. 25

Jesteśmy na sali operacyjnej USK podczas wielogodzinnej operacji zatorowości płucnej. Mówimy o programach profilaktycznych dla wrocławian – szczególnie dla kobiet dotyczący raka piersi, endometriozie, menopauzie, a także nowy program dotyczący problemów pacjentów po przechorowaniu Covid-19. To wielomiesięczne kłopoty ze snem. I mówimy o uważności.

Żyj zdrowiej odc. 24

Niezmiennie namawiamy do wykonywania regularnie badań profilaktycznych. Jesteśmy W DCOPiH we Wrocławiu na sali operacyjnej podczas operacji wykonywanej metodą “przez dziurkę od klucz”, czyli małoinwazyjnie. Rozmawiamy także ze specjalistami dermatologami i …przedszkolakami o tym, jak dbać o skórę latem, jak skutecznie unikać słońca i zachować onkologiczną czujność. A także o refundowanej, innowacyjnej metodzie leczenia dorosłych z chłoniakami – CAR-T.