Programy Echo24

Żyj zdrowiej

Zobacz co możemy zrobić dla swojego zdrowia w trudnym, pandemicznym czasie. Na to i inne pytania odpowie w nowym programie Katarzyna Sudnik – zapraszamy w każdą środę o 18:40.

Najnowsze odcinki

Żyj zdrowiej odc. 25

W najnowszym odcinku „Żyj zdrowiej” mówimy o tętniakach mózgu i metodach ich operacji. Nie bez powodu nazywa się je cichymi zabójcami. Rozwijają się przez całe życie, czasem nie dając żadnych objawów, a ich wykrycie nierzadko jest przypadkowo. Część tętniaków mózgu nigdy nie pęka, inne robią to w sposób nagły, powodując dramatyczne, czasem nieodwracalne zmiany.
Namawiamy też do szczepienia się na Covid -19 – bo to nadal bardzo poważna, śmiertelnie groźna choroba – i na grypę, która też może powodować poważne konsekwencje zdrowotne, łącznie z uszkodzeniem mięśnia sercowego. Wyjaśniamy także, dlaczego krew jest lekiem, którego niczym nie można zastąpić. Warto być honorowym dawcą krwi i uratować komuś życie. My też możemy kiedyś być w takiem potrzebie.

ŻYJ ZDROWIEJ ODC. 25

Jesteśmy na sali operacyjnej USK podczas wielogodzinnej operacji zatorowości płucnej. Mówimy o programach profilaktycznych dla wrocławian – szczególnie dla kobiet dotyczący raka piersi, endometriozie, menopauzie, a także nowy program dotyczący problemów pacjentów po przechorowaniu Covid-19. To wielomiesięczne kłopoty ze snem. I mówimy o uważności.

Żyj zdrowiej odc. 24

Niezmiennie namawiamy do wykonywania regularnie badań profilaktycznych. Jesteśmy W DCOPiH we Wrocławiu na sali operacyjnej podczas operacji wykonywanej metodą “przez dziurkę od klucz”, czyli małoinwazyjnie. Rozmawiamy także ze specjalistami dermatologami i …przedszkolakami o tym, jak dbać o skórę latem, jak skutecznie unikać słońca i zachować onkologiczną czujność. A także o refundowanej, innowacyjnej metodzie leczenia dorosłych z chłoniakami – CAR-T.

ŻYJ ZDROWIEJ ODC. 23

W najnowszym programie mówimy o profilaktyce zdrowotnej. Namawiamy do korzystania z miejskich programów, które oferuje wrocławianom Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych. Teraz skupiamy się na zdrowiu kobiet w każdym wieku. Pokazujemy też innowacyjne leczenie dedykowane cierpiących na nowotwory trzustki oraz namawiamy do biegania. Nawet maratonów, ale pod specjalną kontrolą lekarzy.

Żyj zdrowiej odc. 22

W najnowszym odcinku programu pokażemy małoinwazyjną operację w USK we Wrocławiu. Opowiemy o jedynym we Wrocławiu mieszkaniu opieki wytchnieniowej dla dorosłych. Namawiamy też do szczepienia się na Covid-19, bo pandemia nie zniknęła.

ŻYJ ZDROWIEJ ODC. 21

Terapia MBST wykorzystuje tę samą zasadę i technologię co rezonans magnetyczny. Uwalnia od bólu i wzmacnia, regeneruje np. chrząstkę stawową. MBST to leczenie przyczynowe. Do tej pory z tej terapii skorzystało 220 tys. pacjentów. O tej terapii opowiadają specjeliści z Centrum Terapii Laserowej przy ul. Komuny Paryskiej we Wrocławiu i sami pacjenci. W najnowszym odcinku programu mówimy także o sukcesie lekarzy, którzy uratowali kobietę, która spadła z mostu Rędzińskiego i szczepieniach na Covid-19.

Żyj zdrowiej odc. 20

Ruszył program szczepień dla dzieci od 5. do 11. roku życia. Najczęściej po południu w punktach szczepień jest dość tłoczno. Na razie we Wrocławiu zainteresowanie szczepieniami dzieci – na które namawiają prof. Szenborn, prof. Drobnik, prof. Kałwak – jest spore. Próbujemy też odchudzić świąteczny stół i zadbać – dzięki radom dietetyczek – o zdrowie i kondycje Polaków.

Żyj zdrowiej odc. 19

W najnowszym programie „Żyj zdrowiej” o retransplantacji serca – to pierwszy taki zabieg we Wrocławiu, o szczepieniach na Covid-19- szczepi się zespół ECHO24 – i o tym, co dla chorych na cukrzycę jest najważniejsze – czyli o diecie i aktywności fizycznej. Mówią o tym specjaliści – diabetolodzy, dietetyczki, rehabilitanci, pacjenci.

Żyj zdrowiej odc. 18

Cukrzyca jest szczególnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży. Dlatego kobiety chorujące na tę groźną chorobę powinny zaplanować wcześniej urodzenie dziecka. Ich ciąża powinna być pod szczególnym nadzorem zarówno ginekologa, położnika, ale przede wszystkim diabetologa. We Wrocławiu ciężarne są pod specjalistyczną opieką i mogą liczyć na darmowe pompy insulinowe. W najnowszym odcinku ŻYJ ZDROWIEJ także o aktywności fizycznej dla diabetyków i niezwykłej operacji endoskopowej płuc u czteromiesięcznego dziecka.

Żyj zdrowiej odc. 17

W Polsce co najmniej 3 mln. osób choruje na cukrzycę, ale nawet milion spośród nich nie zdaje sobie z tego sprawy, bo wciąż nie mają wykrytej choroby. Cukrzyca nie boli, rozwija się powoli, ale nieubłaganie niszczy organizm. Nazywana jest chorobą społeczną i cywilizacyjną. Jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych chorób na świecie. Z danych WHO wynika, że choruje na nią 175 milionów ludzi. Co roku z powodu cukrzycy umiera prawie 2 mln osób.