Programy Echo24

Żyj zdrowiej

Zobacz co możemy zrobić dla swojego zdrowia w trudnym, pandemicznym czasie. Na to i inne pytania odpowie w nowym programie Katarzyna Sudnik – zapraszamy w każdą środę o 18:20.

Najnowsze odcinki

Żyj zdrowiej odc. 20

Ruszył program szczepień dla dzieci od 5. do 11. roku życia. Najczęściej po południu w punktach szczepień jest dość tłoczno. Na razie we Wrocławiu zainteresowanie szczepieniami dzieci – na które namawiają prof. Szenborn, prof. Drobnik, prof. Kałwak – jest spore. Próbujemy też odchudzić świąteczny stół i zadbać – dzięki radom dietetyczek – o zdrowie i kondycje Polaków.

Żyj zdrowiej odc. 19

W najnowszym programie „Żyj zdrowiej” o retransplantacji serca – to pierwszy taki zabieg we Wrocławiu, o szczepieniach na Covid-19- szczepi się zespół ECHO24 – i o tym, co dla chorych na cukrzycę jest najważniejsze – czyli o diecie i aktywności fizycznej. Mówią o tym specjaliści – diabetolodzy, dietetyczki, rehabilitanci, pacjenci.

Żyj zdrowiej odc. 18

Cukrzyca jest szczególnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży. Dlatego kobiety chorujące na tę groźną chorobę powinny zaplanować wcześniej urodzenie dziecka. Ich ciąża powinna być pod szczególnym nadzorem zarówno ginekologa, położnika, ale przede wszystkim diabetologa. We Wrocławiu ciężarne są pod specjalistyczną opieką i mogą liczyć na darmowe pompy insulinowe. W najnowszym odcinku ŻYJ ZDROWIEJ także o aktywności fizycznej dla diabetyków i niezwykłej operacji endoskopowej płuc u czteromiesięcznego dziecka.

Żyj zdrowiej odc. 17

W Polsce co najmniej 3 mln. osób choruje na cukrzycę, ale nawet milion spośród nich nie zdaje sobie z tego sprawy, bo wciąż nie mają wykrytej choroby. Cukrzyca nie boli, rozwija się powoli, ale nieubłaganie niszczy organizm. Nazywana jest chorobą społeczną i cywilizacyjną. Jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych chorób na świecie. Z danych WHO wynika, że choruje na nią 175 milionów ludzi. Co roku z powodu cukrzycy umiera prawie 2 mln osób.

Żyj zdrowiej odc. 16

W najnowszym programie „Żyj zdrowiej” specjaliści namawiają do szczepienia się na Covid-19, a także na grypę. Zalecają wzmocnienie organizmu przed kolejną falą zakażeń. Mówimy też o przeszczepach serca – to logistycznie niezwykle trudna akcja, a także o refundowanej przez Ministerstwo Zdrowia terapii CAR-T. To terapia ostatniej szansy dla dzieci chorujących na ostrą białaczkę limfoblastyczną.

Żyj zdrowiej odc. 15

W najnowszym odcinku „Żyj zdrowiej” mówimy o menopauzie. Zdecydowana większość kobiet ma w tym czasie wiele problemów zarówno fizycznych, jak i emocjonalnych, psychicznych. Dlatego tak ważne jest, by kobiety nie zostały z tym problemem same.
We Wrocławiu znaleziono na to sposób. „Zdrowie kobiety w okresie menopauzy” to program finansowany przez Urząd Miasta, a realizowany w Centrum Medycznym „Medix” przy pl. Hirszfelda we Wrocławiu.
Mówimy także o raku piersi i konieczności profilaktycznego wykonywania mammografii, a także namawiamy niezmiennie do szczepienia się na Covid-19.

Żyj zdrowiej odc. 14

W najnowszym programie „Żyj Zdrowiej” razem ze specjalistami dermatologami namawiamy wrocławian do badania stanu skóry. Wszelkie znamiona, które pojawiają się lub zmieniają wygląd, rosną, krwawią, bolą – natychmiast powinien obejrzeć lekarz. We Wrocławiu, w szpitalu Wojskowym przy ul. Weigla, w ramach programu profilaktycznego finansowanego przez Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta ponad tysiąc wrocławian może za darmo i bez skierowania zdiagnozować znamiona. Do badań i ochrony skóry przed słońcem namawia dr Adrian Chwolnicki i dr Marcin Ziętek. Namawiamy też do regularnego badania się i wykonywania innych badań profilaktycznych oraz do szczepienia się na Covid-19. To na razie jedyna szansa na powrót do normalności.

Żyj zdrowiej odc. 13

We Wrocławiu w Ośrodku Rehabilitacji i Profilaktyki Creator ruszył program unikatowy w skali województwa. Skierowany jest do pacjentów, którzy cierpią z powodu nietrzymania moczu. To temat tabu, wstydliwy. W programie wypowiadają się specjaliści – prof. Romuald Zdrojowy z Kliniki Urologii i Onkologii Urologicznej USK we Wrocławiu, dr Kuba Ptaszkowski, autor programu rehabilitacji urologicznej, Ośrodek Profilaktyki i Rehabilitacji Creator we Wrocławiu i pacjentka, która latami cierpiała, aby wreszcie skorzystać z pomocy lekarzy i programu w Creatorze.

Jesteśmy też w Ośrodku Tlenoterapii Hiperbarycznej we Wrocławiu. O zaletach tej metody leczenia, o nadziejach na wyzdrowienie mówią sami pacjenci i specjaliści – dr Wanda Poradowska-Jeszke, kierownik Ośrodka Tlenoterapii Hiperbarycznej we Wrocławiu.

Żyj zdrowiej odc. 12

W najnowszym, 12. odcinku „Żyj zdrowiej” namawiamy do zaszczepienia na Covid-19 dzieci, które ukończyły 12-sty rok życia. Wypowiadają się specjaliści – prof. Krzysztof Simon, prof. Leszek Szenborn, prof. Tomasz Zatoński, dr Edwin Kuźnik, Joanna Nyczak z Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UM we Wrocławiu, a także Maciej Zieliński – były koszykarz Śląska Wrocław. Do szczepienia namawiają także sami nastolatkowie ze SP przy ul. Wojszyckiej, ich nauczyciele i rodzice. Oni nie mają wątpliwości – zaszczepić trzeba się jak najszybciej.

Mówimy też o osteoporozie – groźnej chorobie atakującej głównie kobiety w okresie pomenopauzalnym. Tę chorobę lekarze nazywają „złodziejem kości” i zalecają diagnostykę, odpowiednią dietę i aktywność fizyczną.

Żyj zdrowiej odc. 11

W najnowszym, 11. odcinku Żyj zdrowiej, jesteśmy na sali operacyjnej USK we Wrocławiu podczas operacji onkologicznej. Lekarze chirurdzy-laryngolodzy usuwają pacjentce guz ślinianki. Podczas pandemii większość operacji …