Żyją długo i szczęśliwie

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Jak żyć szczęśliwie? Na to pytanie szukano odpowiedzi w Międzynarodowym Dniu Osób Starszych w Przestrzeni Trzeciego Wieku. Jaka padła odpowiedź? Warto chcieć być szczęśliwym.

Wiesława Gajewska ma 67 lat i jest liderką grupy seniorów na wrocławskim Jagodnie. Jak sama przyznaje stara cieszyć się życiem, bo teraz ma na to czas.

Zawsze uczestniczę w spotkaniach, które organizuje Wrocławskie Centrum Seniora. Często przyjeżdżam. Na siedzenie w domu przyjedzie jeszcze pora – mówi Wiesława Gajewska, seniorka.

Wiosenny czas izolacji dla seniorów z pewnością nie był łatwy. Pani Wiesława wykorzystała ten czas na pomoc innym.

Nie jestem osobą, która może być w jednym miejscu, mamy chyba takie ADHD starcze. Lubię działać, zawsze lubiłam. Dlatego odwiedzałam, piekłam ciasta, a także coś gotowałam – odpowiada seniorka.

Wrocławskie Centrum Seniora postawiło przed seniorami pytanie – Jak żyć szczęśliwie? Z odpowiedziami przyszła dr Jadwiga Kwiek, psycholog i autorka książki „Przepis na człowieka”.

Tytuł przewroty, bo jaki może być przepis na człowieka? Ale pokazuje, że tak jak w naukach ścisłych mamy reguły, tak w sferze psychicznej można je dostrzec – zdradza dr Jadwiga Kwiek, psycholog.  

Takie spotkania to dla wielu z nich okazja do rozmowy z równieśnikami, a to po kwarantannie potrafią szczególnie docenić.

– Zerwaliśmy się jak psy z łańcucha. Zaczęliśmy wychodzić, spotykać się i witać łokciami – tłumaczy seniorka.

Psycholog podczas spotkania podkreślała, że często uwaga skupia się na błędach i porażkach.

– „Jaka szkoda, że tego nie wiedziałem”, ja zawsze podkreślam – „ Jak dobrze, że już to wiesz”! – dodaje psycholog. 

Jak żyć szczęśliwie? Zdaniem dr Jadwigi Kwiek – warto być szczęśliwym!

– Celowo akcent kładę na warto, bo zawsze pytamy jak? Gdy juz zdecydujemy, że warto, wtedy będziemy wiedzieli jak! – podsumowuje dr Kwiek.

– Jestem szczęśliwa, najważniejsze, że jestem zdrowa i moja rodzina także. Nasza perspektywa się zmieniła. Kiedyś było mieć, teraz być – kończy seniorka.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy