Święto Pracy to święto międzynarodowe. Zostało ustanowione w 1891 r. dla upamiętnienia protestu robotników w Chicago, krwawo stłumionego przez policję. W Polsce zostało ogłoszone w 1899 roku. Kiedyś organizowano pochody, teraz obchodzone jest skromniej i wiele osób o tym święcie nawet by nie pamiętało, gdyby nie dzień wolny od pracy.
–Pierwszy nie wiem, a drugi to Święto Flagi – mówi Maciej z Wrocławia.
Dzień Flagi obchodzimy na mocy nowelizacji ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej, uchwalonej przez Sejm 20 lutego 2004 r.
Polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. Są odwzorowaniem barw chorągwi polskiej, czyli oficjalnego symbolu państwa od średniowiecza: białego orła na czerwonym tle.
Ale najważniejsze jest Święto Konstytucji 3 Maja.
–Druga konstytucja na świecie, pierwsza w Europie – mówi Maciej z Wrocławia.
Polska konstytucja została uchwalona przez Sejm Czteroletni, który został zwołany w październiku 1788. Uchwalono ją 3 maja 1791 roku.
–Konstytucja łączyła te elementy, próbowała łączyć elementy polskiej tradycji ustrojowej z rozwiązaniami nowymi, np. z funkcjonowaniem władzy wykonawczej. Coś, czego na ziemiach polskich brakowało. Stabilnej władzy, która mogłaby koordynować pracę najważniejszych instytucji. To wtedy pojawił się tak naprawdę rząd w naszym dzisiejszym rozumieniu straży praw, która miała kierować pracami kraju – mówi prof. Ryszard Balicki, Katedra Prawa Konstytucyjnego UW we Wrocławiu.
Niewielu Polaków zna konstytucję, a szkoda.
–Warto przeczytać konstytucję? Warto, można się dowiedzieć, jakie mamy prawa jako Polacy – mówi Maciej z Wrocławia.
– Jest to najważniejszy dokument, który określa zasady funkcjonowania najważniejszych organów. Ale z punktu widzenia obywatela najważniejsze jest to, że buduje również nasze prawa i wolności. Chroni to, co dla obywatela powinno być najważniejsze – mówi prof. Ryszard Balicki, Katedra Prawa Konstytucyjnego UW we Wrocławiu.
Ostatnie lata pokazały, że Konstytucją politycy chętnie manipulują, a nawet ją łamią.
–Konstytucja jest w Polsce łamana -mówi Maciej z Wrocławia.
–To, co się dzieje w Polsce od 2015 roku pokazuje, że wiele odległych instytucji dotykać może nas bezpośrednio, zwłaszcza, kiedy one nie funkcjonują zgodnie z konstytucyjnymi regułami. Konstytucja jest dokumentem, który powinien być ważny dla każdego z nas, powinien być ważny dla każdego Polaka. To jest dokument, na podstawie którego możemy domagać się przestrzegania naszych praw. Podstawowych – tego że możemy mówić to, co myślimy, możemy wierzyć w co chcemy i możemy manifestować swoje przekonania, bo do tego upoważnia nas Konstytucja – mówi prof. Ryszard Balicki, Katedra Prawa Konstytucyjnego UW we Wrocławiu.