120 minut na zadania matematyczno-fizyczne. Uczniowie wrocławskich podstawówek mierzą się z czasem

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
W różnych miejscowościach w Polsce, ale także i zagranicą, np. w Hiszpanii, Chorwacji czy Francji uczniowie szkół podstawowych w tym samym czasie rozwiązują te same zadania w ramach międzynarodowych zawodów matematyczno-fizycznych Náboj Junior. Uczniowie na rozwiązanie zadań mają 120 minut, ale – jak Państwo widzą – liczy się każda sekunda.

W sali gimnastycznej Liceum Ogólnokształcącego Nr 3 we Wrocławiu spotkało się 27 drużyn po 4 zawodników w każdej. W tym samym czasie, gdy uczniowie z wrocławskich podstawówek rozwiązywali zadania, ich rówieśnicy z Holandii, Czech i Słowacji myśleli nad tymi samymi przykładami.

Nie czuję stresu za bardzo. Każdy będzie rozwiązywać zadanie sam, a w razie problemów, będziemy razem sprawdzać – mówi Janek, uczeń Szkoły Podstawowej Nr 25 we Wrocławiu.

Staramy się wypaść jak najlepiej. Będziemy rozwiązywać zadania samodzielnie, a potem razem. Przygotowywaliśmy się, rozwiązując zadania z poprzedniego roku – podkreśla Daria, uczennica Szkoły Podstawowej Nr 107 w Wrocławiu.

Zadania ułożone zostały od najłatwiejszych do najtrudniejszych, ale oprócz poprawnych wyników niezwykle ważny był również czas.

Za rozwiązane zadania drużyna otrzymuje kolejne i tak znowu kolejne, kolejne, kolejne… i do końca nie wiemy, która drużyna wygra. To są generalnie zadania sprytne, takie nieszablonowe, w których nie chodzi o to, żeby podstawić do jakiegoś wzoru, żeby coś wyliczyć według schematów, tylko żeby wpaść na pomysł, żeby coś zauważyć. Czyli to jest dla osób, które lubią troszeczkę pogłówkować, które mają taki błysk, lubią matematykę i fizykę – mówi Elżbieta Bąkowska, organizatorka międzynarodowych zawodów Náboj Junior.

Międzynarodowe zawody matematyczno-fizyczne organizowane są przez Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu.

Do dzisiaj nikt z nas nie widział tych zadań. Na tym to polega. Te zadania są przechowywane w ścisłej tajemnicy do samego końca. Takie są zasady, tak ma to wyglądać. To jest właściwie kuźnia talentów. Jest szansa, że ci młodzi ludzie, którzy są tutaj za nami, w przyszłości wybiorą naszą uczelnię – dodaje dr hab. Krzysztof Nowosielski, prof. UE, organizator z ramienia Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.

Umiejętność myślenia, nie tylko logicznego, ale przede wszystkim myślenia się przydaje w życiu, więc myślę, że jak najbardziej te zawody temu sprzyjają, żeby rozwijać te umiejętności – twierdzi Bąkowska.

Zobacz również

Zamek Piastowski w Jaworze jest miejscem, które przez sporą część swojej historii pełniło funkcję więzienia, zarówno nazistowskiego, jak i komunistycznego. Jednak pod koniec lat 80. artystyczne środowiska zaczęły wykorzystywać jego przestrzeń do twórczości artystycznej. Obecnie jest to miejsce alternatywnej sztuki i muzyki.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy