200-letni skafander we wrocławskim Hydropolis

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Ponad 200 lat temu Karl Klingert stworzył skafander dla nurka, który miał pomagać służbom porządkowym w oczyszczaniu dna rzeki. Teraz można zobaczyć go w Hydropolis.

Karl Klingert urodził się we Wrocławiu w 1760 roku, pracował jako nauczyciel matematyki i fizyki. Tworzył wiele wynalazków, ale za regułę przyjął to, żeby były pomocne mieszkańcom Wrocławia. Jednym z jego najważniejszych osiągnięć było stworzenie skafandra, w którym można było oczyszczać dno Odry z konarów drzew. Teraz skafander Klingerta można zobaczyć w Hydropolis.

Został on wydrukowany przez drukarkę 3D i wzmocniony przez elementy audiowizualne, aby móc jeszcze bardziej odczuwać wszystkie doznania. Eksponat znajduje się u nas w Hydropolis w strefie Miasto i woda, od strony Inżynierii Wody. Nie jest to przypadek, bo to swego rodzaju łącznik tych dwóch stref – mówi Karolina Gurkowa, przewodniczka Hydropolis.

Skafander został nazwany przez jednego z dziennikarzy władcą rzeki. Początkowo miał służyć tak naprawdę tylko do tego, żeby pomagać wydobywać z dna rzeki różnego rodzaju konary, żeby można było przez rzekę bezpiecznie przepłynąć – dodaje Mateusz Osiadacz, aktor gry miejskiej.

Karl Klingert zapoczątkował pomysł na sprzęt do nurkowania, bo dzisiejsi nurkowie używają bardzo podobnych mechanizmów do tych stworzonych przez wrocławianina.

Te kilka kroków po dnie Odry sprawiło, że Wrocław przeszedł do historii nurkowania. Mowa oczywiście o genialnym wynalazku wrocławianina Karla Klingerta, który w 1797 roku stworzył skafander, dzięki któremu nurek odbył spacer po dnie Odry – podkreśla Marcin Garcarz, wiceprezes MPWiK S.A. we Wrocławiu.

Skafander to nowy eksponat we wrocławskim Hydropolis, które obchodzi 6. urodziny. Centrum wiedzy o wodzie w tym czasie odwiedziło półtora miliona turystów.

Dzięki temu też zostaliśmy dostrzeżeni. Hydropolis w tym roku dostało turystycznego Oscara. To największa i najbardziej znacząca nagroda turystyczna w Polsce. Jesteśmy bardzo wdzięczni. To duży zaszczyt, ale też zobowiązanie do tego, żeby być coraz lepszym i świadczyć usługi coraz wyższej jakości tak, żeby nasi goście byli zadowoleni – dodaje Marcin Garcarz, wiceprezes MPWiK S.A. we Wrocławiu.

Z okazji urodzin Hydropolis przygotowało także grę miejską śladami Karla Klingerta i słodki poczęstunek.

Zobacz również

Po katastrofie z 2022 roku Odra nadal jest w bardzo kiepskim stanie. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia spotkał się dzisiaj ze środowiskiem proekologicznym Wrocławia, aby przedyskutować to, co można zrobić, aby poprawić stan jakości rzeki Odry oraz innych rzek w Polsce.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy