25-lecie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Uroczysta gala w Hali Stulecia we Wrocławiu

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
W 1997 roku powstała Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna Invest Park. W tym roku Strefa obchodzi swoje 25-lecie, czyli jubileusz. Z tej okazji w Hali Stulecia odbyła się uroczysta gala, która podsumowała działania strefy na przestrzeni lat.

Wyjątkowo ważny rok dla nas, ponieważ właśnie w tym roku obchodzimy ten wspaniały jubileusz. 25 lat owocnej pracy dla trzech województw – Wielkopolski, Dolnego Śląska i województwa opolskiego. Setki zrealizowanych inwestycji. Przez te 25 lat, wszystkie te firmy, które działają w obszarze Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, to w sumie 90 tys. miejsc pracy, mówimy tutaj o osobach, które bezpośrednio pracują w tych firmach – mówi Piotr Wojtyczka, prezes zarządu, Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna Invest Park.

Modus operandi funkcjonowania spółki przez ten czas bardzo się zmieniał. Początkowo chodziło o miejsca pracy, ponieważ mieliśmy do czynienia z transformacją, polegającą na tym, że po prostu w Wałbrzychu zostały zamknięte kopalnie i trzeba było stworzyć miejsca pracy. To był czas między innymi Toyoty i dużych spółek, które wtedy lokowały się na terenie strefy. Z czasem modus operandi funkcjonowania strefy się zmieniał. Na dzień dzisiejszy chodzi o to, żeby te miejsca pracy były dobrze opłacalne, żeby były dla ludzi posiadających wyższe wykształcenie, żeby to były dobre miejsca pracy. Walczyliśmy kiedyś o to, żeby mieś gdzie pracować, dziś walczymy o to, żeby lepiej żyć – mówi dr. inż. Paweł Kurtasz, wiceprezes zarządu, Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna Invest Park.

Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna spełniła wyjątkową rolę, która wynika z tego, że ona działała na obszarach, które miały niezwykłe trudności w latach 90-tych, chociażby sam Wałbrzych. Dlatego ona miała wiele ról do spełnienia, ale też świetne atuty. Bo z jednej strony to był trudny region z punktu widzenia społecznego, ale z drugiej strony bardzo atrakcyjny z punktu widzenia inwestorów. Więc ona spełniała rolę takiego katalizatora i pozyskiwania świetnych inwestorów. Myślę, że historia podsumuje działalność strefy naprawdę niezwykle korzystnie – mówi Waldemar Buda, Minister Rozwoju i Technologii RP.

Pomimo bardzo trudnego kryzysu związanego z wojną w Ukrainie, cały czas się rozwijamy, mamy nowych przedsiębiorców, zarówno krajowych jak i zagranicznych – mówi Piotr Wojtyczka.

5 grudnia uruchomiliśmy Centrum Edukacyjne Przemysłu 4.0, które mieści się przy ul. Villardczyków w Wałbrzychu. Na 450 metrach kwadratowych wybudowaliśmy nowoczesne centrum edukacyjne, gdzie mamy takie technologie, jak VR, robotyka. Ogólnie wszystko, co jest potrzebne dlatego, żeby obsługiwać i wdrażać przemysł 4.0, zarówno od strony wdrożenia, jak i od strony obsługi tego przemysłu – Rozumiem, że to jest jeden z efektów tego, co się działo w ostatnim czasie? – Tak to jest jedna z form wspierania nas, jako strefy dla przedsiębiorców i jednocześnie wspieranie edukacji w regionie. Generalnie strefy są po to, żeby Polakom żyło się lepiej – mówi dr. inż. Paweł Kurtasz.

Jako minister gospodarki, traktuję strefy, jako świetne narzędzie ściągania bezpośrednich inwestycji zagranicznych, ale okazuje się też, że również i polskich. Pojawia się coraz większy odsetek polskich inwestorów w ramach stref, w wałbrzyskiej również. W związku z tym, to jest budujące, że przeszliśmy ten etap przyjmowania wszelkich inwestorów z zagranicy, postawiliśmy pewne warunki. Ale też bardzo mocno stawiamy na polskich inwestorów, którzy się reinwestują, rozwijają i pokazują nowe projekty – dodaje Waldemar Buda.

Zobacz również

Po katastrofie z 2022 roku Odra nadal jest w bardzo kiepskim stanie. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia spotkał się dzisiaj ze środowiskiem proekologicznym Wrocławia, aby przedyskutować to, co można zrobić, aby poprawić stan jakości rzeki Odry oraz innych rzek w Polsce.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy