4. Forum Pracuj w Kulturze w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
W Centrum Historii Zajezdnia odbyło się 4. Forum Pracuj w Kulturze. Co roku wydarzenie to jest organizowane w różnych miastach Polski. Tym razem zostało organizowane we Wrocławiu. W ramach tego spotkania paneliści mówili między innymi o tym, jakie obecnie panują trendy jeśli chodzi o sektor kultury w Polsce, z jakimi wyzwaniami muszą się mierzyć pracownicy tej branży oraz jakie są scenariusze przyszłości branży kultury w Polsce.

Przede wszystkim dziękuję dyrekcji Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu i pracownikom, że możemy wspólnie spotkać się i rozmawiać na temat rynku pracy. Rozmawiamy o liderstwie, bo przede wszystkim to jest otoczone środowiskiem kultury, to centrum naszego zainteresowania, jako Narodowego Centrum Kultury, mówiąc o managerach, dyrektorach instytucji kultury, o animatorach, o wszystkich ludziach, którzy są związani z tym szerokim sektorem kultury – mówi dr hab. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury.

W Centrum Historii Zajezdnia dzisiaj spotykają się dyrektorzy kultury i osoby odpowiedzialne za kwestie HR-owe w instytucjach kultury w całej Polsce. Rozmawiamy o wyzwaniach związanych z zasobami ludzkimi, z prawem pracy, z nowymi technologiami, z pracą z zespołami ludzkimi, zwłaszcza o wyzwaniach, które pojawiają się w związku z nowymi technologiami, czyli ze sztuczną inteligencją, informatyzacją, globalizacją – mówi dr Andrzej Jerie, dyrektor Ośrodka Pamięć i Przyszłość.

W trakcie Forum były też poruszane tematy liderstwa wśród pracowników branży kultury oraz rozmawiano między innymi o tym, czemu młodzi pracownicy sektora kultury coraz częściej odchodzą do branży IT.

– Czy rzeczywiście w dzisiejszych czasach to bycie liderem dla niektórych jest swoistym wyzwaniem? Jest i trochę to wyzwanie też wynika z tych bardzo dynamicznych zmian, których jesteśmy częścią. Zmian pokoleniowych, zmian cywilizacyjnych lub przekonań na temat bycia liderem we współczesnym świecie – mówi Ula Buyuly, edukatorka, Artist in Bloom.

Widzę takie bolączki często, jak rozmawiam z ludźmi z kultury, że pojawiają się takie tematy, które im nie odpowiadają, a które IT poniekąd rozwiązuje. Mam wrażenie, że ta tendencja w jakiś sposób się pojawia, ale z drugiej strony mam też wrażenie, że to jest takie szukanie odpowiedzi, czy ta trawa po drugiej stronie jest bardziej zielona. Da się znaleźć ten złoty środek, ale trzeba właśnie rozumieć te potrzeby i to, z czym borykają się młodzi ludzie, w jaki sposób na nie odpowiadać albo tłumaczyć, co jest możliwe, a co nie jest możliwe – mówi Dawid Straszak, psycholog, trener komunikacji i zarządzania.

Przede wszystkim tutaj chcemy powiedzieć, jak ważny jest sektor kultury, że w tym sektorze można realizować swoje pasje, można podnosić swoje kompetencje, kwalifikacje, można mieć swój pomysł na życie. Więc nieustannie, śledząc to w różnych częściach Polski, bo jeździmy do bardzo małych miejscowości na wchodzie, na południu, na północy i na zachodzie, ale jeździmy też do dużych aglomeracji, zbieramy te dobre doświadczenia i dziś właśnie spotykamy się na kolejnym forum, żeby rozmawiać o rynku pracy – mówi dr hab. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury.

Zobacz również

Dzień przed ciszą wyborczą Izabela Bodnar zorganizowała konwent wyborczy, na który przyjechali m. in. Szymon Hołownia i Władysław Kosiniak-Kamysz, ale także byli prezydenci Wrocławia – Rafał Dutkiewicz i Stanisław Huskowski. Podczas konwencji kandydatka mówiła o głosach płynach ze strony mieszkańców i o tym, że Wrocław potrzebuje zmiany, a ona te zmiany chce wprowadzać.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy