75 lat AWF Wrocław to pokolenia olimpijczyków

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
29 października 1946 roku otwarto jednoroczny kurs wychowania fizycznego dla nauczycieli. Od Studium Wychowania Fizycznego, poprzez Wyższą Szkołę Wychowania Fizycznego aż do znanej dziś Akademii Wychowania Fizycznego. Uczelnia w tym roku obchodzi swoje 75-leci. W tym czasie wychowała rzeszę sportowców, w tym olimpijczyków.

Najgłośniej w ostatnich tygodniach było oczywiście o medalistkach z Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w Tokio 2020. Stamtąd brązowy krążek w pływaniu przywiozła paraolimpijka Oliwia Jabłońska. Aż dwa medale – srebrny i najcenniejszy, złoty zdobyła Natalia Kaczmarek. Obie sportowczynie to studentki wrocławskiej akademii.

Fakt, że tamten rok był dla mnie łatwiejszy ze względu na to, że były wszelkie zajęcia zdalnie. Byłam w Afryce lub Portugalii i mogłam uczestniczyć w zajęciach. Było to dla mnie nieco łatwiejsze, ale i tak godzę te role. Wykładowcy są dla mnie wyrozumiali, zawsze staram się z nimi kontaktować i znaleźć jakieś rozwiązanie. Jakoś dajemy radę, mam nadzieję dalej żyć sukcesami – mówi Natalia Kaczmarek, złota i srebrna medalistka IO Tokio 2020.

AWF w tym roku obchodzi swoje 75-lecie. W tym czasie w murach uczelni kształciło się wielu olimpijczyków, mistrzów świata i Europy, rekordzistów Polski, trenerów, nauczycieli. Rafał Omelko, wielokrotny medalista mistrzostw Europy oraz rekordzista i halowy mistrz świata w sztafecie 4x 400 metrów od początku jest związany z wrocławską akademią. Teraz odebrał tytuł doktora.

Jak dobrze liczę, to 13 lat jestem związany z uczelnią. Początki, jak to student pierwszego roku – nowe środowisko. Trzeba było się odnaleźć. Moja kariera sportowa też tak naprawdę się zaczynała. To wszystko się rozwijało równocześnie – podkreśla dr Rafał Omelko, Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu.

AWF Wrocław to 75 lat historii. Na początku funkcjonowała jako Studium Wychowania Fizycznego przy Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Ekonomicznego, a dla studentów dostępny był tylko kierunek nauczycielski. Jak wspomina Halina Jezierska, absolwentka z 68 roku i prezeska Stowarzyszenia Absolwentów AWF Wrocław, uczelnia wyglądała zupełnie inaczej niż teraz.

Była mała i skromna na Witelona, Banacha i w Zameczku. Zajęcia z pływalni mieliśmy przy Placu Teatralnym, przy ulicy Teatralnej w kompleksie basenowym. Były także piękne obozy w Olejnicy – wspomina Halina Jezierska, prezeska Stowarzyszenia Absolwentów AWF Wrocław.

Prof. Andrzej Rokita jest 14 rektorem wrocławskiej akademii. Swoją funkcję pełni od 2014 roku. Podkreśla, że przed wrocławskimi uczelniami wiele wyzwań związanych z COVID-19, a kluczem jest współpraca w tym obszarze. AWF Wrocław ma w planach także otwarcie stadionu lekkoatletycznego.

To stadion, którego brakowało. Będzie się mieścił niedaleko Parku Szczytnickiego przy ulicy Mickiewicza, Witelona. Otwarty na zewnątrz. Mamy ścieżki zrobione w uzgodnieniu z prezydentem, dla tych którzy chcąc biegać w parku, będą mogli wbiegać na nasz teren. Można będzie się zdiagnozować, bo nie będzie to tylko stadion, lecz kompleks naukowo-badawczy, gdzie będziemy wyszukiwać uzdolnionych sportowców w lekkoatletyce – mówi prof. Andrzej Rokita, rektor Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu.

Otwarcie stadionu zaplanowano na 15 listopada.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy