– W Bad Reinerz, czyli w Dusznikach-Zdroju, stworzono przepiękny park z całym założeniem zdrojowym, kurhausem i pijalniami wód – dziś jest jedna, ale wtedy było kilka rozproszonych źródeł – oraz Dworkiem Chopina, czyli domem zdrojowym, który dzisiaj nazywamy miejscem spotkań kuracjuszy. W 1826 roku przyjechał tutaj młody Fryderyk Chopin, aby poratować zdrowie. Był trochę rozczarowany, bo orkiestra była okropna, jak twierdził. Nie mógł znaleźć porządnego fortepianu, wszystko sprawiało mu przykrość, ale mimo to dał dwa koncerty charytatywne. Sto dwadzieścia lat później, na cześć tego wydarzenia, udało się zorganizować Międzynarodowy Festiwal Chopinowski, który trwa do dnia dzisiejszego — mówi Robert Cetnarowicz, przewodniczący Towarzystwa Miłośników Dusznik-Zdroju.
Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju jest najstarszym na świecie nieprzerwanie działającym festiwalem pianistycznym i zarazem najstarszym polskim festiwalem muzycznym.
— Co roku gościmy w Dusznikach-Zdroju pianistów światowej klasy. W tym roku, po niedawno zakończonym recitalu Hao Rao, mogę powiedzieć, że jest to bardzo uzdolniony i młody artysta, który przed chwilą porwał dusznicką publiczność — mówi Jadwiga Merkur, prezes Fundacji Międzynarodowych Festiwali Chopinowskich w Dusznikach-Zdroju.
W 1946 roku, dla uczczenia 120. rocznicy występów Chopina w Dusznikach, powstała inicjatywa, aby zorganizować koncert na cześć tego wydarzenia. Od tej pory festiwal cieszy się coraz większą popularnością, a termin jego trwania wydłużył się z dwóch dni do dziewięciu.
— Mamy już stałych melomanów, którzy przyjeżdżają co roku, a są nawet tacy, którzy odwiedzają Duszniki-Zdrój od 40 lat. To święto Dusznik, święto melomanów, ponieważ ta rodzina melomanów wciąż się powiększa — dodaje Jadwiga Merkur, prezes Fundacji Międzynarodowych Festiwali Chopinowskich w Dusznikach-Zdroju.
W tym roku zaplanowano 17 koncertów, a organizatorzy przewidują, że może być nawet kilka tysięcy odwiedzających.
— Jest namiot, telebim i leżaki, dzięki którym melomani mogą wygodnie oglądać koncerty. Oprócz występów odbywających się w Dworku Chopina organizujemy także koncerty młodych artystów. Promujemy młodych polskich pianistów. Te koncerty mają miejsce w pierwszy i ostatni weekend festiwalu — podkreśla Jadwiga Merkur, prezes Fundacji Międzynarodowych Festiwali Chopinowskich w Dusznikach-Zdroju.
Festiwal potrwa do 10 sierpnia. Dokładny program można znaleźć na stronie festiwalu.