85. rocznica ogłoszenia prawd Polaków spod znaku Rodła

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
85 lat temu, 6 marca 1938 roku podczas I Kongresu Polaków w Berlinie ogłoszono pięć prawd Polaków spod znaku Rodła. Dwa lata wcześniej władze niemieckie nasiliły szykany wobec ludności polskiej zamieszkującej III Rzeszę. W ówczesnych Niemczech mieszkało półtora miliona Polaków.
  • Jesteśmy Polakami. Wiara ojców naszych jest wiarą naszych dzieci. Polak Polakowi bratem. Co dzień Polak narodowi służy. Polska matką naszą – nie wolno mówić o matce źle. To prawdy wtedy uroczyście proklamowane, uroczyście ogłoszone, ale prawdy, którymi Polacy wówczas w Niemczech na co dzień się posługiwali. One nie były odkryte na okoliczność kongresu. Były jednak w tym czasie publicznie podane do powszechnego użycia, do powszechnej wiadomości. Kongres berliński z 6 marca 1938 roku był ukoronowaniem, zwieńczeniem wówczas 15-letniej działalność Związku Polaków w Niemczech. Codziennej, pozytywistycznej działalności na niwie oświaty, narodowej, medialnej, pozytywistycznej, każdej innej – mówi Tadeusz Szczyrbak, prezes Fundacji Rodzina Rodła.

  • Polacy wówczas w Niemczech nie mieli łatwo. Nie mogli posługiwać się symboliką narodową, nie mogli używać naszego państwowego orła, stąd znak Rodła, który był takim wybiegiem. Symbolizował bieg Wisły z zaznaczonym miastem Krakowem. Te prawdy w dalszym ciągu są aktualne. Możemy mówić o formach ewentualnie – jak o tym patriotyzmie mówić – ale to jest tylko sposób, technikalia. Te wartości są cały czas aktualne – podkreśla Marcin Krzyżanowski, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.

  • Myślę, że one są fundamentem, dekalogiem narodowym. W tych prawdach zawiera się wszystko, co najbardziej istotne – miłość do ojczyzny, praca dla ojczyzny, szacunek dla ojczyzny. W dzisiejszych czasach jest to niezmiernie ważne – dodaje Wiesław Zając, członek zarządu powiatu wrocławskiego.

Uroczyste obchody ogłoszenia prawd Polaków zostały objęte patronatem m.in. prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, wojewody dolnośląskiego i starosty powiatu wrocławskiego.

  • Myślę, że te prawdy były motorem do działania dla powstańców warszawskich, dla ludzi, którzy walczyli o niepodległość Polski po zakończeniu II wojny światowej. Są one w zasadzie uniwersalne, jest naszym obowiązkiem pielęgnować to, pokazywać młodym pokoleniom, że na tych prawdach powinna opierać się cała Polska nasza kochana – podsumowuje Wiesław Zając, członek zarządu powiatu wrocławskiego.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy