Wydarzenie Akademickich Dni Integracji to szansa na szeroką dyskusję o niepełnosprawnościach i pracy na rzecz zwiększania dostępności dla osób nimi dotkniętych. Akademia Wychowania Fizycznego im. Polskich Olimpijczyków we Wrocławiu gościła nie tylko wrocławskie uczelnie, ale także delegacje z Opola i Szczecina.
– Akademia Wychowania Fizycznego to obszar obejmujący kulturę fizyczną, a kultura fizyczna to jest aktywność ruchowa. Mecenasem, a jednocześnie ambasadorem działań związanych z tym, żeby właśnie osobom z niepełnosprawnościami pomagać, nie może być nikt inny jak uczelnia o tak wyjątkowej specyfice i dążeniu do tego, żeby otwartość na współpracę, na edukację, a jednocześnie te działania integrujące te środowiska, wszystkie środowiska, były szerzone, były źródłem edukacji też w naszym środowisku – mówi rektor-elekt AWF Tadeusz Stefaniak.
Stowarzyszenie Twoje Nowe Możliwości, współorganizator wydarzenia, zajmuje się pomocą kandydatom, studentom i absolwentom uczelni wyższych z niepełnosprawnościami. Wsparcie realizowane jest w zakresie rekrutacji, procesie nauczania i ostatecznie w znalezieniu pracy już po studiach.
– Stowarzyszenie stworzyło radę ekspertów i to rada ekspertów razem ze stowarzyszeniem jest właśnie organizatorem tych dni. Organizujemy je po to, aby przede wszystkim, tak jak mówi nazwa, integrować tę społeczność akademicką, ale również po to, aby powymieniać się doświadczeniem i wiedzą na temat dostępności. Uczelnie z różnych miast z całego kraju już coś robią w tej dostępności, mają jakieś rozwiązania i pomysły. Takie spotkania jak dzisiaj pozwalają wymienić się tą wiedzą – mówi Joanna Kamola-Brzózan ze stowarzyszenia Twoje Nowe Możliwości.
Dyskusja na temat niepełnosprawności nie może odbywać się oczywiście bez udziału osób, których bezpośrednio dotyczy. W wydarzeniu brali udział prelegenci nie tylko z ograniczeniami ruchowymi, ale także sensorycznymi.
– Ja ciągle przypominam, że niepełnosprawni to my wszyscy. Każdy, to jest zwykła cecha każdego człowieka, doświadcza w życiu różnych ograniczeń. Zwłaszcza z wiekiem. To nie tylko wypadki, nie tylko choroby, ale zwyczajnie wiek powoduje, że słabiej chodzimy, słabiej słyszymy, słabiej widzimy, aż po kres życia. I dlatego podkreślam, jak to jest ważne, że nie chodzi o kilka, kilkanaście procent, chodzi o nas wszystkich – mówi Sławomir Piechota, polityk wybrany na radnego województwa dolnośląskiego w wyborach samorządowych z 2024 roku.
Sławomir Piechota podkreśla, że w kontekście ułatwień dostępności nie należy myśleć jedynie o osobach niewidzących lub poruszających się na wózku, ale także o osobach starszych. W wielu budynkach instytucji publicznych, jak lokale wyborcze lub szpitale, dalej brakuje wielu ułatwień dla osób, które mają np. trudności w poruszaniu się.
– W tych młodych pokładam ogromną nadzieję. Widzę, że ten proces oczywiście postępuje, ale też moje doświadczenie mocno mnie uczula i przestrzega, że to się samo nie stanie. Muszą być liderzy zmiany, muszą być ludzie, którzy dla tej zmiany pracują, ale to muszą robić ludzie, którzy tak jak tu o tym rozmawiają, mają tego świadomość, mają przekonanie i mają rozeznanie – dodaje Sławomir Piechota.
Wydarzenie potrwa do 25 kwietnia.