Autostrada A4 do rozbudowy. Będzie więcej pasów ruchu

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Autostrada A4 zostanie rozbudowana do trzech pasów ruchu. Po wieloletnich przygotowaniach, wybrano do realizacji III wariant, czyli powiększenie obecnej autostrady o pas ruchu z każdej strony.
  • Przez ostatnie lata trwała dokumentacja STEŚ, czyli studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe. Tutaj projektanci sprawdzali różne przebiegi wariantów tej autostrady A4. Tak naprawdę podczas ostatniego posiedzenia, zarekomendowano wariant III. Będzie to rozbudowa A4 o dodatkowy pas i pas awaryjny. Tak naprawdę na podstawie wszystkich analiz został ten wariant rekomendowany – mówi Magdalena Szumiata, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad we Wrocławiu. 

Po przebudowie węzłów i budowie nowych obiektów inżynierskich, powstanie nowa jezdnia i to na nią przełożony zostanie ruch. To pozwoli na rozbiórkę starej jezdni i budowę nowej. 

  • Rzeczywiście A4 jest planowana do rozbudowy i przebudowy na całym jej odcinku. Mówimy tutaj o odcinku pomiędzy Krzyżową aż do węzła Wrocław Wschód, czyli tak naprawdę aż za Bielany Wrocławskie. Jesteśmy po pierwszej części, czyli Komisji Oceny Przedsięwzięć Inwestycyjnych. Oznacza to, że mamy już rekomendowany wariant przebiegu A4 pomiędzy Krzyżową a Legnicą. Tutaj autostrada będzie rozbudowana. Obecnie są to dwa pasy ruchu bez pasa awaryjnego. Będzie A4 miała trzy pasy i pas awaryjny, więc będzie bezpieczniej. Rozbudowa A4 na tym odcinku, między Krzyżową a Legnicą i zakończenie wszystkich prac planowane jest w roku 2030. Natomiast mówimy jeszcze o odcinku między Legnicą a Wrocławiem, ten odcinek i zakończenie prac na ten moment planowane są w roku 2033 – dodaje Magdalena Szumiata, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad we Wrocławiu. 

Autostrada A4 od lat jest utrapieniem dla kierowców. Wypadki powodują gigantyczne korki i utrudnienia, a prawie 100-letnia droga nie jest przystosowana do takiego natężenia ruchu – brakuje pasa awaryjnego i tzn. MOPów. 

  • Obecna przepustowość autostrady jest niewystarczająca. Wiemy, że jest bardzo duży ruch, bardzo dużo jest wypadków i kolizji. Będzie bezpieczniej, bo te trzy pasy ruchu rozłożą ten ruch i będzie pas awaryjny. W przypadku, gdy dojdzie do kolizji, wtedy będzie łatwiej dotrzeć służbom na miejsce – podkreśla Magdalena Szumiata, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad we Wrocławiu. 

Obecnie trwa analiza opinii zgłoszonych do decyzji. Kolejnym etapem będzie przygotowanie dokumentów, żeby uzyskać decyzje o środowiskowych uwarunkowaniach. Następnie ogłoszony zostanie przetarg na wykonawcę. Autostrada po rozbudowie na poszczególnych odcinkach ma być gotowa w 2030 i 2033 roku.

Zobacz również

Tuż przy Kopalni Złota w Złotym Stoku znajduje się muzeum w pełni poświęcone przedmiotom znalezionym lub wyprodukowanym w tym mieście. Znajdziemy tutaj największą w Polsce kolekcję złotostockiej porcelany, jedyny na świecie złoty medal wykonany na polecenie Hermana Güttlera oraz tajemniczą kolekcję lalek.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy