AWF Wrocław zainaugurował rok akademicki 2021/2022

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu jako pierwsza uczelnia w mieście zainaugurowała rok akademicki 2021/2022. Po miesiącach zdalnej nauki wszyscy z niecierpliwością czekają na powrót w mury uczelni. AWF Wrocław rozpoczął starania o nadanie uczelni imienia polskich olimpijczyków.

Najważniejsze dla mnie są zasady idei olimpizmu – szacunek, równość, równouprawnienie, wzajemne zrozumienie. Jestem pewny, że te idee olimpizmu, fair play, będą przyświecać naszej uczelni, już w sposób formalny. Jestem ogromnie dumny, że Polski Komitet Olimpijski wyraził zgodę na to, żebyśmy tą procedurę rozpoczęli. Jestem przekonany, że w najbliższym roku ją zakończymy, a za rok będziemy się mogli cieszyć z nadania imienia, naszej akademii, polskich olimpijczyków – mówi prof. Andrzej Rokita, rektor Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu.

Chciałbym serdecznie pogratulować uczelni za jej osiągnięcia w tym wszystkim, co służy polskiemu sportowi, polskiemu ruchowi olimpijskiemu – mówi Andrzej Kraśnicki, prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Uczelnia od lat kształci najlepszych sportowców, którzy reprezentują Polskę na zawodach międzynarodowych. Na zakończonych w sierpniu Igrzyskach Olimpijskich w Tokio 2020 dwie studencki wrocławskiej uczelni – Natalia Kaczmarek i Oliwia Jabłońska zdobyły medale olimpijskie.

Jesteśmy dumni, że mamy takie studentki, aktualne studentki, bo mamy wielu medalistów, naszych absolwentów. To jest natomiast wyjątkowa sytuacja, że one aktualnie studiują na studiach dziennych i potrafią połączyć studia z pasją. To jest fantastyczne. Cieszymy się, że są one są w naszym gronie – mówi dr Ireneusz Cichy, prorektor ds. organizacyjnych i współpracy z otoczeniem.

Podczas uroczystej inauguracji wręczono dyplomy. Odebrano wyróżnienia i oznaczenia. Laur Akademii Wychowania Fizycznego przyznano profesorowi Janowi Chmurze, wieloletniemu wykładowcy wrocławskiej akademii. Profesor specjalizuje się w teorii sportu, fizjologii oraz fizjologii wysiłku fizycznego. Jest autorem ponad 200 prac naukowych, a także maratończykiem. Pierwszy maraton ukończył, mając 63 lata, od tej pory wystartował w ponad 20 maratonach na każdym kontynencie ziemi. Jak mówi sam, AWF to część jego życia.

Dzisiaj dla mnie i dla mojej rodziny to jest rzeczywiście historyczne święto, ponieważ otrzymuję „Laur Akademii Wychowania Fizycznego We Wrocławiu”. To jest moje całe życie, ponieważ tutaj swego czasu, w murach tej uczelni, kończyłem studia wyższe, a dzisiaj pracuję na rzecz rozwoju kadr. Przebiegłem w treningu prawie 30 tysięcy kilometrów. To jest mniej więcej 3/4 obwodu kuli ziemskiej – mówi prof. Jan Chmura, Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu.

W poprzednim roku akademickim AWF skończyło ponad 700-set studentów. Jak podkreśla rektor AWF-u, prof. Andrzej Rokita, ostatnie miesiące nie należały do najłatwiejszych, ale studenci i pracownicy poradzili sobie z wyzwaniami pandemii COVID-19. Teraz mogą wrócić do zajęć stacjonarnych w reżimie sanitarnym.

Ogromna radość, że studenci wracają na uczelnię. Uczelnia jest dla studentów, a my jesteśmy dla nich. Ogromnie się cieszę, że te mury zostaną wypełnione, a wszystkie nasze obiekty po prostu ożyją. Tak naprawdę oni nadają ton życiu akademickiemu i z tego się cieszę. Jestem ogromnie szczęśliwy. Jestem przekonany, że bogatsi o doświadczenie ubiegłoroczne, będziemy wiedzieć, jak zachowywać się, żeby realizować proces kształcenia, badań naukowych, organizować wydarzenia w pandemii. Potrafimy już to robić. Zachęcam wszystkich do szczepień. Szczepcie się kochani, bo to jest droga, która pozwoli nam przejść koronawirusa i bezpiecznie realizować zadania do których zostaliśmy powołani – dodaje prof. Andrzej Rokita, rektor Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu.

Studenci, którzy jeszcze się nie zaszczepili, będą mogli to zrobić w pierwszym tygodniu zajęć. W październiku uczelnia planuje także uroczyste otwarcie stadionu lekkoatletycznego, który ma być dostępny dla wszystkich mieszkańców Wrocławia.