Banknot 0 Euro na 100-lecie Muzeum Poczty i Telekomunikacji

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Muzeum Poczty i Telekomunikacji w tym roku obchodzi swoje stulecie. Tutaj pokazana jest historia poczty na ziemiach polskich. Zobaczyć można także pierwsze skrzynki pocztowe, stare telefony i komputery. Wszystko, co pozwalało na komunikację. Nawet jeśli teraz już nie działa.

Muzeum Poczty i Telekomunikacji może pochwalić się aż 4 milionami różnych eksponatów. Tak na przykład wyglądała polska skrzynka polowa z 1944 roku. Przed odzyskaniem niepodległości skrzynki nie były jednak czerwone jak te powszechnie znane, a ich kolor zależał od miejsca i zaboru. W sali skrzynek pocztowych zaprezentowane są przykłady wszystkich skrzynek poczty polskiej z każdej epok.

Co skrzynka to również warto zwrócić uwagę na różności. Chociażby za mną jest skrzynka niemiecka, bardzo okazała, żeliwna, niesamowicie ciężka. Obok niej stoi jedyny okaz, zachowany przynajmniej skrzynki z czasów napoleońskich – mówi Tomasz Suma, Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu.

Wśród eksponatów znajdują się między innymi stare telewizory i gramofony, stare listy, mundury, ale chyba największym zainteresowaniem cieszą się stare telefony.

Wystawy stałe, które prezentujemy tutaj w naszym muzeum, pokazują historię poczty od 1558 roku, czyli od początku aż po czasy współczesne – dodaje Tomasz Suma, Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu.

W muzeum zobaczyć można na przykład znaczek, który pachnie czekoladą albo taki z podobizną Johna Kennedy’ego. Tutaj znajdują się także pierwsze stemple pocztowe.

Montujemy je po raz pierwszy w historii naszego muzeum. Tych stempli pocztowych jest kilkadziesiąt. Od najstarszego zachowanego z XVIII wieku po przegląd pieczęci i stempli pocztowych XIX i XX wieku – dopowiada Tomasz Suma, Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu.

Muzeum w tym roku obchodzi swoje stulecie, ale we Wrocławiu ma swoją siedzibę dopiero kilkadziesiąt lat.

W pełni gości od roku 1956 i to właśnie w tym roku zostało przeniesione z Warszawy do Wrocławia. Natomiast samo otwarcie muzeum oficjalnie możemy uznać od roku 1921. Niemniej, jednak historia wskazuje nam inną datę 1919, bo to właśnie w tym roku zaczęto gromadzić pierwsze eksponaty – mówi Monika Orzech, Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu.

Z okazji setnych urodzin Muzeum Poczty i Telekomunikacji wydany został także specjalny banknot zwany Banknotem 0 Euro. Nie jest on środkiem płatniczym, nawiązuje do wyglądu oryginalnych banknotów Euro i jest wykonany w 100% z bawełnianego papieru. Zawiera także wszystkie elementy ochronne jak znak wolny, hologram, mikrodruk i zabezpieczenia UV.

Banknot wyjątkowy dla nas i myślę, że też dla kolekcjonerów. Wydany w nakładzie 5 tysięcy sztuk, jest to wydanie zamknięte, więc dodruku już nie będzie. Zapraszamy bardzo 26 czerwca, ponieważ to będzie jedyna wyjątkowa okazja, żeby ten banknot właśnie u nas nabyć – dodaje Monika Orzech, Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu.

Całość dopełnia pierwszy polski znaczek, tzn. Polska 1 i odcisk stempla Urzędu Pocztowego Dóbr Żarki. Znaczek będzie dostępny w każdym urzędzie pocztowym.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy