Co z remontem ul. Pomorskiej? Jest kompromis

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Co dalej z remontem ul. Pomorskiej? Mieszkańcy od lat walczyli o tę inwestycję. Kością niezgody była kostka brukowa. Teraz okazuje się, że kompromis został osiągnięty, a remont ul. Pomorskiej odbędzie się.

– Ta walka trwała dosyć długo. Cieszę się bardzo, że wpłynęła do nas informacja od prezydenta Wrocławia, że będzie temat zrealizowany i spełnia te wymogi, czyli hura, jest pięknie – mówi Jerzy Sznerch, przewodniczący Zarządu Osiedla Nadodrze.

Spór toczył się o kostkę brukową. Wojewódzka Konserwator Zabytków nie zgodziła się na remont ul. Pomorskiej, gdyż według niej w tym miejscu powinna pozostać oryginalna nawierzchnia.

– Nawierzchnia historyczna w postaci kostki brukowej, czy płyt kamiennych na chodnikach, to jest wartość zabytku. Ona świadczy o unikatowości tego miejsca – mówi Barbara Nowak-Obelinda, Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Konserwator przesłała nowe wytyczne remontu ul. Pomorskiej.

– Polegały one na tym, aby nowa ul. Pomorska była wykończona na przemian kostką brukową i asfaltem. To jest też sprzeczne z decyzją środowiskową, jaką mamy uzyskaną w tym zakresie, która wskazuje wprost, że w tamtym miejscu musi powstać jezdnia cicha – mówi Bartosz Nowak, Wrocławskie Inwestycje.

Mieszkańcy więc napisali petycję "Remont Pomorskiej tak! Kostka brukowa nie!" i zaczęli zbierać podpisy, aby przekonać konserwator zabytków do zmiany decyzji.

– Jest tutaj bardzo dużo aut, które przejeżdżają tą ulicą, a jadąc nie patrzą na kostkę brukową jako na zabytek, lecz na uciążliwość, która niszczy im auta, a mieszkańcom powoduje trzęsienia w mieszkaniach, pękanie ścian i nowych elewacji – dodaje Eugenia Horak, przewodnicząca Rady Osiedla Nadodrze.

Kompromis w sprawie remontu ul. Pomorskiej został osiągnięty.

– Spięcie dotyczy ul. Pomorskiej, która jest ulicą o dość intensywnym ruchu i wiedzieliśmy, że musimy szukać kompromisu, że ta nawierzchnia stara powinna być wyraźnie zaznaczona, ale zgadzamy się na wykonanie w pasach jezdni nawierzchni bitumicznej – zaznacza Barbara Nowak-Obelinda, Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Wyremontowana ul. Pomorska będzie miała pasy jezdni asfaltowe.

– Natomiast wszystkie inne wykończenia związane z infrastrukturą drogową będą w kostce brukowej, a więc zatoczki autobusowe, torowiska, a także inne ważne historyczne miejsca, jak tory wąskotorowe – dodaje Bartosz Nowak.

Interwencja mieszkańców Nadodrza poskutkowała.

– Ważne jest to, że osiągnęliśmy cel i dla mieszkańców i dla całego Wrocławia – dodaje Eugenia Horak.

– Bardzo się cieszę, jestem dumna z mieszkańców, że będziemy mieli nową, piękną, asfaltową ul. Pomorską – mówi Agnieszka Smętek, radna Rady Osiedla Nadodrze.

Remont ulicy rozpocznie się, kiedy zostanie zakończona przebudowa Mostów Pomorskich.