„Cyfryzacja Odpowiedzialna Społecznie”. Młodzież o cyberbezpieczeństwie

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Hejty, dezinformacja i cyberuzależnienie to są wyzwania, z którymi musi sobie radzić współczesna młodzież. We Wrocławiu już po raz drugi, w Dolnośląskim Centrum Filmowym, odbyła się konferencja, na której spotkało się około 200 uczniów z wrocławskich szkół średnich, aby wspólnie ze specjalistami rozmawiać o tych wyzwaniach oraz o tym, jak sobie z tym wszystkim radzić.

Dzięki pięciu ekspertom, młodzież wrocławskich szkół ponadpodstawowych przygotowała dzisiejszą konferencję. Tematy są niesamowite. Dość oczywista cyberprzemoc, ale dla mnie na przykład szalenie ciekawym obszarem jest to, w jaki sposób cyfryzacja może zagrażać, a może wręcz przeciwnie, relacjom bezpośrednim między ludźmi – mówi Dorota Feliks, dyrektorka Centrum Rozwoju Społecznego.

Tematyka kina społecznie zaangażowanego jest potężna i to właśnie ona powoduje, że mamy wspólny mianownik do tej współpracy. Nie wyobrażam sobie innego miejsca niż Dolnośląskie Centrum Filmowe, jako miejsce organizacji tej konferencji. Jeszcze jedna istotna rzecz. Bardzo się cieszymy też, że to młodzież tworzy program tego wydarzenia, to młodzież przeprowadza warsztaty – mówi Magdalena Klich-Kozłowska, dyrektorka Dolnośląskiego Centrum Filmowego.

W akcję włączyło się 5 wrocławskich szkół ponadpodstawowych. Między innymi LO nr 10, które zajmowało się tematyką cyberprzemocy, LO nr 12, które zajmowało się tematyką dotycząca higieny cyfrowej oraz liceum „Navigo”, uczniowie którego, wspólnie z ekspertami zastanawiali się nad tym, jak rozwijać swoje kompetencje medialne, żeby radzić sobie z różnego rodzaju cyberwyzwaniami.

Mamy liceum numer 15 we Wrocławiu. Bardzo też szczególne połączenie duetu eksperta Rafała Gwizda z Punktu Informacyjnego Unii Europejskiej. Nie bez kozery połączyliśmy specjalnie Rafała z młodzieżą z liceum nr 15 we Wrocławiu, a to dlatego, że jest to liceum, które ma w swoich strukturach bardzo wiele klas przygotowawczych. To są klasy, do których trafia głównie młodzież cudzoziemska, bardzo często uchodźcza. Dużo Ukraińców, dużo Białorusinów. To jest ta młodzież, która w sposób specyficzny i bardzo dosadny musi borykać się z dezinformacją w skali globalnej, dlatego też Rafał z tą właśnie młodzieżą zajmował się tematyką dezinformacji – mówi Martyna Wilk, WCRS, pomysłodawczyni konferencji „Cyfryzacja Odpowiedzialna Społecznie”.

Bo jak się okazuje, nie do końca wszyscy wiemy, o co z tym wszystkim chodzi, ale całe szczęście ten problem nas nie powstrzymał i udało nam się odkryć pewne nowe spojrzenie na ten temat. Coś, co może tak naprawdę zmienić to, jak patrzymy na internet i może to, jak patrzymy troszeczkę na nasze życie – mówi Jarosław Maliński, uczeń Technikum nr 15 we Wrocławiu, „Cyfryzacja Odpowiedzialna Społecznie”.

Ja wziąłem na siebie temat pojęcie różnicy hejtu a konstruktywnej krytyki, ponieważ stwierdziłem, że to jest temat, w którym się dobrze czuję, bo jako osoba, która mimo wszystko, sporo czasu spędza w internecie, widzę właśnie przykłady tego typu tematów – mówi Andrzej, uczeń LO nr 10 we Wrocławiu.

Moim tematem było: „czy GIF jest hejtem”, ponieważ to jest nowa jakby funkcja na mediach społecznościowych i chcieliśmy pokazać, że GIF też może być hejtem. Dlatego mam nadzieję, że dzięki naszym radom, naszym doświadczeniom, które też przeżyliśmy, będziemy mogli jakoś zmienić ten świat – mówi Bartek, uczeń LO nr 10 we Wrocławiu.

No my, wiadomo, mamy z tym styczność na co dzień. Wiemy jakby, co się z czym je. Natomiast wiadomo, niektórzy ludzie też nie mają takiej możliwości. Trochę później wchodzą ze wszystkim właśnie w internecie. Tak że myślę, że jak najbardziej powinniśmy uświadamiać wszystkich o tych problemach związanych z cyberprzemocą – mówi Michał, uczeń LO nr 10 we Wrocławiu.

Tak, ważne jest uświadamianie młodzieży o tym, jak używać internetu, bo tak jak już wcześniej wspomniałem, on niesie za sobą pewne problemy. Problemy, które mogą wyewoluować, a dobrze by było tę ewolucję zatrzymać i zrobić z internetu przyjemne miejsce – mówi Jan, uczeń LO nr 10 we Wrocławiu.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy