#DajmyDrzewomPrawo. Aktywiści chcą zwrócić uwagę na ich rolę

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
10 grudnia to Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Tę okazję postanowili wykorzystać aktywiści z wielu miast Polski, także z Wrocławia do tego, aby zaapelować, że jednym z nadrzędnych praw człowieka jest prawo do środowiska. Stworzyli akcję #DajmyDrzewomPrawo.

Po raz pierwszy w tym roku kwestie drzew wyszły na poziom globalny. Rada Praw Człowieka ONZ w październiku jednogłośnie przyjęła tezę, że fundamentalnym prawem człowieka jest prawo do środowiska – mówi Krzysztof Smolnicki, Dolnośląski Alarm Smogowy.

Mówimy o tym, że wreszcie drzewom trzeba dać należyte prawo do życia i do ochrony. To one dają niesamowicie wiele wartości i pełnią wiele funkcji, o których na co dzień zapominamy – mówi Krzysztof Smolnicki, Dolnośląski Alarm Smogowy.

Obecnie drzewa są nam jeszcze bardziej potrzebne wobec nadciągającego kryzysu klimatycznego. Służą nam dzień w dzień, chronią przed upałami, powodziami, suszami, zwiększają plony. Pomagają innym gatunkom – mówi Krzysztof Smolnicki, Dolnośląski Alarm Smogowy.

Podejmowanie decyzji o drzewach dziś nie uwzględnia udziału społecznego. To trzeba zmienić. O wycince często dowiadujemy się na ostatnią chwilę i nie możemy już zareagować. Drugą kwestią jest to, że w obecnym systemie prawnym nie chroni się korzeni, które są kluczowe. Niezbędne, żeby ustabilizować w gruncie i odżywiać koronę. Bez korzeni drzewa umierają i stają się dla nas niebezpieczne – mówi Krzysztof Smolnicki, Dolnośląski Alarm Smogowy.

– Potrzebujemy drzew, mamy prawo do drzew, a one mają prawo do ochrony. To prawo potrzebuje zmian na poziomie krajowy i lokalnym. Stąd nasze dzisiejsze hasło – #DajmyDrzewomPrawo – podsumowuje Krzysztof Smolnicki, Dolnośląski Alarm Smogowy.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy