Dolnośląski Szlak Zabytków rośnie w siłę – do mapy dołączają kolejne miejsca

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Muzeum Ceramiki w Bolesławcu i Zajezdnia Popowice we Wrocławiu dołączają do regionalnego zrzeszenia obiektów dziedzictwa przemysłowego i technicznego. W tym roku po raz drugi w historii odbędzie się również Dolnośląski Rajd Zabytków Techniki.

Dolnośląski Szlak Zabytków Techniki jest zrzeszeniem obiektów dziedzictwa przemysłowego i technicznego. Znajduje się na nim 26 zabytków związanych m.in. z energetyką, kolejnictwem, tradycją górniczą i hutniczą lub z przemysłem spożywczym.

Pomysł nie jest nasz oryginalny, oglądaliśmy podobne doświadczenia w różnych innych miejscach. Chodzi o to, aby móc przekonać mieszkańców do tej dziedziny historii. Chcemy opowiadać jak najwięcej o dziedzictwie przemysłowym, o tym, że Dolny Śląsk wyróżnia się z regionów Polski przez tę gęstą sieć kolejową, ale ona wyrosła tutaj dlatego, że przemysł już od początku rewolucji przemysłowej rozwijał się na Dolnym Śląsku na potęgę na mapie europejskiej. Mamy wielkie dokonania w przemyśle włókienniczym, spożywczym, górniczym, które warto dokumentować, bo to po prostu nasza siła – mówi Piotr Gerber, Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska.

Dzisiaj do tego grona dołączają dwa znane obiekty – Zajezdnia Popowice we Wrocławiu oraz Muzeum Ceramiki w Bolesławcu.

Dołączamy do obiektów, które są takimi – można powiedzieć – ikonami zabytków techniki Dolnego Śląska – młyn papierniczy w Dusznikach-Zdroju lub parowozownia w Jaworzynie. Dołączmy do grona obiektów bardzo znanych, w ten sposób tworząc ten szlak, umożliwi to lepszą promocję, a później rozwój całego projektu – mówi Krzysztof Kołodziejczyk, prezes zarządu Klubu Sympatyków Transportu Miejskiego.

Wejście do szlaku oznacza dla nas dalsze możliwości współpracy w zakresie regionu i ponad regionalnie na rzecz promocji naszego dziedzictwa kulturowego, którym jest ceramika. Ceramika wytwarzana współcześnie, ceramika wytwarzana od kliku wieków, to nasz dorobek, jest to nasze dziedzictwo przemysłowe – mówi Tadeusz Orawiec, Muzeum Ceramiki w Bolesławcu.

W tym roku po raz drugi odbędzie się również Dolnośląski Rajd Zabytków Techniki, jest to wydarzenie w całości poświęcone dawnej technice motoryzacyjnej i przemysłowej. Uczestnicy rajdu będą przemieszczać się w historycznych pojazdach, cała trasa przebiegać będzie przez Dolnośląski Szlak Zabytków Techniki. Rajd skierowany jest do posiadaczy pojazdów mechanicznych wyprodukowanych lub zaprojektowanych przed 1991 r.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy