Dolnośląskie Centrum Sportu Polana Jakuszycka coraz bliżej

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Polana Jakuszycka nie bez powodu nazywana jest dolnośląską krainą wiecznej zimy. Z uroków zimowej aury można tu korzystać przez blisko 150 dni w roku. W Jakuszycach powstaje najnowocześniejszy ośrodek narciarstwa biegowego i biathlonu w Europie, czyli Dolnośląskie Centrum Sportu Polana Jakuszycka. To ogromna inwestycja samorządu województwa dolnośląskiego, która ma rozwijać sport i turystykę w regionie. My jako jedyni zajrzeliśmy z kamerą do środka.

Dolnośląskie Centrum Sportu Polana Jakuszycka, w skrócie Na Polanie, to miejsce sportu i rekreacji nie tylko dla mieszkańców Dolnego Śląska, okolicznych krajów – Niemiec i Czech, ale dla wszystkich chętnych by spędzić aktywnie czas. Na miejscu będzie wypożyczalnia nart biegowych, a na sezon letni rowerów górskich i elektrycznych. Będzie można pojeździć na rolkach i nartorolkach, będą też trasy rowerowo-wrotkarskie – mówi Maciej Klóska, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Sportu Polana Jakuszycka.

Po zakończeniu inwestycji Polana Jakuszycka stanie się rajem do uprawiania sportu na świeżym powietrzu przez cały rok. Zimą na chętnych będzie czekało około 90 kilometrów tras biegowych, w tym część przeznaczona do uprawiania sportu zawodowego. Latem zaś miłośnicy sportu będą mogli spróbować swoich sił na przykład na rolkach.

Polana Jakuszycka to jest wyjątkowe miejsce jeśli chodzi o warunki do uprawiania sportów zimowych. Perła Dolnego Śląska. W związku z tym powstaje tam centrum sportowe za łącznie 175 milionów złotych, które będzie najnowocześniejszym tego typu ośrodkiem w tej części Europy – podkreśla Marcin Krzyżanowski, członek zarządu województwa dolnośląskiego.

Na ten moment trwają prace wykończeniowe i odbiory poszczególnych pomieszczeń. Gotowe są już basen i sala gimnastyczna. W ramach inwestycji powstanie najnowocześniejszy obiekt w tej części Europy, który będzie służył amatorom i profesjonalistom. Dzięki temu do Jakuszyc zawitają także najwyższej rangi zawody mistrzostwiej. Co ważne, do Dolnośląskiego Centrum Sportu będzie można dojechać z Kolejami Dolnośląskimi.

Z peronu na trasę biegową będzie około minuty spacerem. Wspólnie z Kolejami Dolnośląskimi będziemy pracować nad tym, żeby uruchomić dedykowane połączenie między innymi z Wrocławia, Legnicy, żeby narciarze biegowi mogli tutaj przyjechać w komfortowych warunkach – dodaje Maciej Klóska, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Sportu Polana Jakuszycka.

Prace już są na wykończeniu. Każdy, kto ostatnio był na Polanie Jakuszyckiej może te efekty zobaczyć. Mam nadzieję, że narciarze i fani sportów zimowych jeszcze tej zimy będą mogli skorzystać z nowej infrastruktury – mówi Marcin Krzyżanowski, członek zarządu województwa dolnośląskiego.

Sama Polana Jakuszycka to raj dla miłośników sportów zimowych. Panują tam idealne warunki do uprawiania narciarstwa biegowego, bo śniegu jest dużo i bardzo długo zalega na trasach. Ich łączna długość to około 88 kilometrów – trasy są zróżnicowane pod względem trudności – od bardzo łatwy do bardzo trudnych. Co roku organizowany jest tam także Bieg Piastów.

To jest bardzo czysta dyscyplina. My jesteśmy w przyrodzie cały czas, gdy jesteśmy na nartach. Wiele osób czuje się tutaj bezpiecznie na otwartych górskich przestrzeniach. Poza tym kijki tworzą naturalny dystans społeczny, o którym się tyle mówi. Tutaj nie trzeba w zasadzie o tym pamiętać, bo to jest w zasadzie wpisane w naszą dyscyplinę. Z pewnością warto. Jest to dyscyplina łatwa technicznie. Jeśli ktoś ma dobrą koordynację ruchu, biegał kiedyś bez nart albo ma doświadczenie na biegówkach, to z pewnością sobie poradzi, od pierwszego kroku dosłownie – zaznacza Leszek Kosiorowski, Stowarzyszenie Bieg Piastów.

Dolnośląskie Centrum Sportu ma być gotowe za kilka tygodni, ale z tras i uroków zimy na Polanie Jakuszyckiej można korzystać w każdym momencie.

Zobacz również

Już po raz 30. w Złotoryi odbyły się międzynarodowe otwarte mistrzostwa Polski w płukaniu złota. Zawody, które odbywają się zawsze w ostatnie weekendy maja przyciągają nie tylko płukaczy z całej europy, ale również turystów. 

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy