Dolny Śląsk stawia na astroturystykę, powstała astromapa z najlepszymi punktami do obserwacji

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Astroturystyka to niszowa forma turystyki polegająca na obserwacji ciemnego nieba oraz zjawisk na nim zachodzących. Dzięki umieszczonej na dolnośląskim Geoportalu astromapie każdy będzie mógł znaleźć miejsca, z których najlepiej jest obserwować gwiazdy.

Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego zaprezentował mapę astroturystyczną, która będzie dostępna w formie online w serwisie Geoportal Dolny Śląsk. Astromapa przedstawia miejsca obserwacji ciemnego nieba oraz punkty związane z astronomią. W planach jest jej poszerzenie o obiekty noclegowe i wydarzenia atrakcyjne dla astroturystów.

Pokazujemy miejsca na Dolnym Śląsku, gdzie jest ciemno wokół, gdzie jest okolica, która sprzyja temu, abyśmy dostrzegli coś ciekawego na niebie, a dzieje się na nim dużo. I co jest ciekawe, gdy zobaczymy niebo w Polsce i potem pojedziemy w inną część Europy, a najlepiej na drugą półkulę, to zauważymy, że niebo jest zupełnie inne. I to są takie moje przeżycia, które skłoniły mnie do tego, żeby coraz częściej patrzeć w niebo. Już nie mówiąc o tym, że Konrad Imiela mnie do tego namawiał, jestem też absolutnym fanem Karola Wójcickiego, czyli autora „Z głową w gwiazdach”, dzięki nim patrzę w niebo i obserwuję – mówi Krzysztof Maj, członek zarządu województwa dolnośląskiego.

Pierwszym i najstarszym ruchem astroturystycznym byli ludzie związani z miłośniczym zainteresowaniem astronomią, wydaje mi się, że to zaczęło się od nich. I pewnie tym impulsem do tego, żeby szukać takich miejsc astroturystycznych była nie tylko pasja oglądania nocnego nieba, ale również fakt, że z wielu miejsc w Europie bardzo ciężko jest obejrzeć nocne niebo ze względu na dużą ilość sztucznego światła, czyli na problem, który nazywamy zanieczyszczenie światłem – mówi dr Sylwester Kołomański, Instytut Astronomiczny Uniwersytetu Wrocławskiego.

Do uprawiania astroturystyki zachęca również Konrad Imiela, aktor, reżyser i dyrektor artystyczny Teatru Capitol, a prywatnie pasjonat astrofotografii.

Widok nocnego nieba szczególnie obserwowanego z tych ciemnych miejsc jest absolutnie niedościgniony, to jest najpiękniejszy analogowy widok z jakim możemy mieć do czynienia. Namawiam bardzo wszystkich do patrzenia w niebo, ja się od zawsze pasjonowałem astronomią, gdybym się nie dostał do szkoły teatralnej to pewnie byłbym dzisiaj astronomem. Dla mnie to jest taki moment, kiedy patrzymy w niebo, obserwujemy te niezwykle dalekie, przepiękne obiekty, to jest taki moment, w którym możemy sobie zdać sprawę z tego jakim nieznaczącym pyłkiem we wszechświecie jesteśmy – mówi Konrad Imiela, aktor i reżyser, dyrektor artystyczny Teatru Muzycznego Capitol.

Pamiętajmy, że niebo pod osłoną nocy można oglądać cały rok, spoglądanie w nie ma również inny ważny aspekt.

Dlaczego pokazujemy te miejsca, dlatego że mamy duże zanieczyszczenie światłem w całej Europie i w Polsce zaczyna się to też niestety rozrastać. Chcemy też rozpocząć dyskusję o tym, że jeżeli planujemy oświetlenie, nawet prywatnie w domach, czy poprzez latarnie, zróbmy je w sposób taki, żeby nie zanieczyszczać środowiska wokół, żeby to było światełko dla nas, a niekoniecznie rozświetlało pół nieba w całej wiosce, czy w całej miejscowości, bo za chwilę nie będziemy niczego widzieli i nie będzie trzeba akcji „don’t look up”, żeby nie widzieć, że coś z nieba do nas leci – dodaje Krzysztof Maj.

Urząd Marszałkowski apeluje do wszystkich Dolnoślązaków, którym astroturystyka nie jest obca, żeby zgłaszali sprawdzone miejsca do obserwacji nieba, astromapa będzie o nie regularnie uzupełniana.

Zobacz również

We Wrocławiu już po raz czwarty została zorganizowana konferencja Management 360, która jest skierowana do managerów, ale też do wszystkich osób, które są zainteresowane zarządzaniem. Do udziału w tegorocznej edycji zostało zaproszonych ponad 20 prelegentów, którzy rozmawiają z uczestnikami między innymi na temat tego, jak współpracować z klientami, jak przeprowadzać trudne rozmowy oraz na temat młodego pokolenia w pracy. Konferencja rozpoczęła się 20 września i potrwa do 22 września.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy