Dolny Śląsk w Dreźnie. Regionalne biuro otwarte

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Dolny Śląsk zagościł w stolicy Saksonii. Przy Carolaplatz w administracyjnym centrum Drezna otwarte zostało Regionalne Biuro Dolnego Śląska. To przestrzeń, która ma pełnić kilka ważnych funkcji dla promocji regionu i pogłębiania dalszej współpracy polsko-niemieckiej, dlatego podczas uroczystego otwarcia nie zabrakło przedstawicieli Dolnego Śląska i Saksonii.

Chcielibyśmy, aby to biuro tętniło życiem i było otwarte dla Dolnoślązaków, dla Polaków, ale także dla Saksończyków i wszystkich Niemców w celu poznania naszej oferty gospodarczej i turystycznej, a także w celu zbliżenia mieszkańców. Chcemy, by sprzyjało naszym i saksońskim podmiotom gospodarczym, ale i promowało nasz Dolny Śląsk – mówi Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.

Marszałek Cezary Przybylski podkreślał również, że otwarcie biura to nowy rozdział we współpracy między Dolnym Śląskiem a Saksonią. To drugie zagraniczne przedstawicielstwo Dolnego Śląska, pierwsze znajduje się w Brukseli. Drezdeńskie biuro ma być miejscem rozmów i spotkań, tych biznesowych, naukowych, ale także społecznych, gdzie mieszkańcy Saksonii i Dolnoślązacy będą mogli wymieniać się doświadczeniami.

Dolny Śląsk jest piękną wizytówką nie tylko tej krainy przylegającej do granic, ale także bramą i wizytówką Polski. Chcielibyśmy, żeby była jak najlepsza, zarówno dla społeczności polskiej, jak i niemieckiej – podkreśla Andrzej Jaroch, przewodniczący sejmiku województwa dolnośląskiego.

Regionalne Biuro Dolnego Śląska w Dreźnie zlokalizowane jest w bezpośrednim sąsiedztwie z administracją Drezna. Obok znajdują się budynki ministerialne oraz Kancelaria Stanu, gdzie na co dzień urzęduje Premier Saksonii – Michael Kretschmer. To on zaproponował tę właśnie lokalizację.

Lokalizację biura regionalnego Dolnego Śląska wybraliśmy nieprzypadkowo, to miejsce w samym środku dzielnicy rządowej. Zaproponowaliśmy to miejsce, ponieważ współpraca z Dolnym Śląskiem ma dla nasz szczególne znaczenie i tak samo szczególne miejsce wybraliśmy – mówi Michael Kretschmer, Premier Wolnego Państwa Saksonii.

Zdaję sobie sprawę z tego, że jest to ogromne zobowiązanie, jesteśmy cały czas pod okiem pana premiera – podkreśla Krzysztof Bramorski, pełnomocnik marszałka ds. kontaktów międzynarodowych.

Biuro ma realizować założenia, które dotyczą czterech obszarów: promocji, reprezentacji, obecności i networkingu. Dolnośląscy i saksońscy przedsiębiorcy będą mogli znaleźć tam wskazówki gdzie i jak nawiązać kontakty, a mieszkańcy na przykład poznać lokalne produkty i oferty odpoczynku.

Będziemy promować potencjał społeczny, to jest rzeczywiście ta najważniejsza treść, którą chcemy wypromować i wypełniać jako nasze porozumienie. Spotkania ludzi, ta przestrzeń wymiany społecznej, jaka się tu może dokonać, to jest to, co sejmik zamierzał osiągnąć w rekomendacji i sądzę, że to w tym kierunku zmierza, dzięki działaniom zarządu i marszałka – dodaje Andrzej Jaroch, przewodniczący sejmiku województwa dolnośląskiego.

Przygotowania do otwarcia biura trwały kilka lat, teraz Dolny Śląsk na dobre zagościł w Dreźnie przy Carolaplatz.

Zobacz również

Po katastrofie z 2022 roku Odra nadal jest w bardzo kiepskim stanie. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia spotkał się dzisiaj ze środowiskiem proekologicznym Wrocławia, aby przedyskutować to, co można zrobić, aby poprawić stan jakości rzeki Odry oraz innych rzek w Polsce.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy