Drastyczne podwyżki gazu? Samorządowcy dyskutują

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
W siedzibie starostwa powiatowego we Wrocławiu na ostatnim spotkaniu z udziałem starosty powiatu wrocławskiego, Romana Potockiego, urzędnicy dyskutowali o podwyżkach cen gazu wprowadzonych ostatnio przez niemieckiego dostawcę G. En. Gaz. Przypomnijmy, że na skutek ostatniej podwyżki, rachunki na gaz mieszkańców gminy Czernica wzrosły dwukrotnie. To wywołało ogromne niezadowolenie wśród mieszkańców gminy.

Jest to jedyna gmina na terenie powiatu wrocławskiego, którą dotknął problem dostawy gazu z G. En. Gazu. To jest już druga konferencja organizowana w ostatnim czasie, bo w niedalekiej przeszłości G. En. Gaz zaproponował nowe stawki taryfowe dla mieszkańców 42 gmin w Polsce – mówi Roman Potocki, starosta powiatu wrocławskiego.

Pierwsza konferencja z udziałem władz gmin dotkniętych podwyżkami gazu odbyła się w Tarnowie Podgórnym w województwie wielkopolskim. Wójt tamtejszej gminy, Tadeusz Czajka, który jest koordynatorem  protestu przeciwko podwyżkom cen gazu przez G. En. Gaz, zaznacza, że podwyżka jest drastyczna i w wielu przypadkach nie do udźwignięcia przez mieszkańców.

Wśród tych odbiorców jest wiele rodzin o dosyć niskich dochodach i dla nich zwiększenie ponad dwukrotne kosztów ogrzewania, a przecież jesteśmy na początku okresu grzewczego, sprawi, że nie będą mieli wtedy na jedzenie. Będą po prostu wybierać albo jedzenie albo ogrzewanie – zaznacza Tadeusz Czajka, wójt gminy Tarnowo Podgórne.

Członkowie Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjnego Przeciwko Drastycznym Podwyżkom Cen Gazu już podpisali cztery wystąpienia do instytucji państwowych o rozwiązanie tego problemu, jednak na chwilę obecną nie ma żadnych odpowiedzi.

Niestety na razie nie mamy żadnego odzewu, więc będziemy poszukiwali innej drogi prawnej, aby tę sprawę załatwić – dodaje Tadeusz Czajka.

Mieszkańcy gminy Czernica nie kryją oburzenia. Przed podwyżką cena za gaz wynosiła 17 gr/kWg, teraz z kolei wynosi 34 gr/kWg.

Mój dom to sto parę metrów kwadratowych. Do tej pory płaciłam za gaz z ogrzaniem wody 3 tys. zł rocznie. W tej chwili będzie to około 6-7 tys. zł za pół roku. Mieszkańcy naprawdę bardzo liczą na działanie władz samorządowych i w szczególności rządowych, aby coś z tym zmienić. Z podwyżkami się liczymy, bo obserwujemy, jakie są ceny na rynkach europejskich i światowych, ale nie w takiej wysokości – mówi Katarzyna Moroz-Falejczyk, mieszkanka i radna gminy Czernica.

Zwróciliśmy się do naszego rzecznika konsumenta, który działa przy powiecie wrocławskim, on jest jednocześnie we władzach krajowych rzeczników konsumenta, ale też zwróciliśmy się z prośbą do fundacji, która wspiera różnego rodzaju takie działania. Będziemy robić wszystko jako władze powiatu wrocławskiego, żeby wynegocjować z G. En. Gazem bądź z PGNiG niższe stawki cen dla mieszkańców powiatu wrocławskiego, tutaj mówimy konkretnie o gminie Czernica – podkreśla Roman Potocki, starosta powiatu wrocławskiego.

Samorządowcy zaznaczają, że to jeszcze nie koniec w tej sprawie.

Zobacz również

Saszetka z nasionami roślin pszczelego pożytku, a więc pożytecznych dla owadów zapylających wystarczy na zasianie nawet 4 metrów kwadratowych. Owady są nam niezbędne do życia i dlatego warto im pomóc, siejąc rośliny, z których będą mogły czerpać nektar i pyłki.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy