Dziesiątki psów w parku Staszica. Nadodrzański Dzień Psa

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
26 sierpnia to Międzynarodowy Dzień Psa. Z tej okazji w Parku Staszica odbył się festyn dla miłośników czworonogów. Można było się dowiedzieć jak prawidłowo karmić pupila, jak udzielać pierwszej pomocy i jak się komunikować z takim psiakiem jak Frytka.

Po raz drugi Rada Osiedla Nadodrze zorganizowała Nadodrzański Dzień Psa. Zaczęło się od akcji społecznej, która miała uświadomić mieszkańców osiedla, że opieka nad czworonogiem, to także obowiązki z tym związane.

Od kilkunastu miesięcy prowadzimy na osiedlu akcję „deKUPAŻ Nadodrza”, czyli akcję edukującą i przypominającą właścicielom psów, że trzeba sprzątać po swoich pieskach. W ubiegłym roku urodził się taki pomysł, żeby w ramach tej akcji „deKUPAŻu Nadodrza”, zrobić też coś dla psów, coś większego, czyli taką imprezę na Dzień Psa. – mówiła Izabela Duchnowska, przewodnicząca Zarządu Osiedla Nadodrze.

Pierwszy Nadodrzański Dzień Psa odbył się rok temu, a pomysłodawczynią imprezy była osiedlowa radna Krystyna Skrzypczyńska, która sama jest miłośniczką psów i opiekunką Astry.

Przede wszystkim jest to wydarzenie edukacyjne, dlatego zaprosiliśmy behawiorystów z „Co mówi Pies”, ale również poświęcamy uwagę psiemu żołądkowi, więc mamy specjalistów od psiego jedzenia — sklep „Kizia Mizia”. Mamy również specjalistów od psiego wyglądu – tutaj nasz sponsor „Milmo Spa”. Natomiast zaprosiliśmy też straż miejską, która ma wspaniały wóz Animal Patrolu i oni pokażą, jak psa uratować, jeśli na przykład będzie się topił albo będzie w jakimś zagrożeniu – mówiła Krystyna Skrzypczyńska, pomysłodawczyni Nadodrzańskiego Dnia Psa.

Na Nadodrzańskim Dniu Psa policja pokazywała jak pracują psy tropiące i jak wygląda rekrutacja psów na policyjną służbę, a straż miejska edukowała jak udzielać czworonogom pierwszej pomocy. Byli także psi terapeuci, behawioryści i trenerzy, którzy pokazywali jakie umiejętności są przydatne psom, żeby zdrowo i bezpiecznie funkcjonowały w społeczności innych psów i ludzi.

W ostatnim czasie węszenie jest bardzo modne. Węszenie jest polecane często przez behawiorystów, jako terapia dla psów lękowych, emocjonalnych i pobudliwych.Węszenie dla psów dorosłych, takich już starszych, opóźnia procesy starzenia. Dlatego nawet jeżeli przychodzi pies lękliwy na zajęcia i my chcemy z nim pracować, to podnosimy mu pewność siebie, odbudowujemy tę pewność siebie, wspieramy tego psa i dajemy mu decyzyjność: „Okey, stary, będziesz miał chęć, pójdziesz po ten smakołyk i go zjesz”. W ogóle nie stresujemy i nie zmuszamy do tego psa.– mówiła Dorota Przybysz ze szkoły Norman dog Nosework.

W parku Staszica spotkali się opiekunowie i małych i dużych czworonogów. Frekwencja na Dniu Psa pokazała, że ludzie chcą uczyć się jak dobrze opiekować się swoim pupilem.

– to jest Faflun. Ma tak na imię, bo tak wyglądał, jak taka jedna wielka kupka bałaganu, jak go przygarniałam. Dlaczego się zdecydowałam? Bo zawsze chciałam mieć pieska i zobaczyłam u koleżanki, u której był na „tymczasie” we Wrocławiu, a ja jestem z Warszawy. Już półtora tygodnia po tym, jak go zobaczyłam, był ze mną,

– to jest dziewczyna, ściągnięta z łańcucha. Była na łańcuchu 2,5 roku. Teraz biega w zaprzęgach, uprawiamy bikejoring i poza tym to jest jeden z moich ośmiu psów. – Dlaczego pani tak kocha te zwierzęta? – Kocham je od urodzenia. Mam pieski, zwierzaczki. To jest chyba we krwi albo może po rodzicach to odziedziczyłam,

– Mamy Emmy ze schroniska. Jest pieskiem bardzo lękliwym, z problemami. Ale tak pomyśleliśmy o niej, bo stwierdziliśmy, że chyba łatwo i szybko domu nie znajdzie. Trochę się trzęsie, więc za chwilę idziemy. Chcieliśmy jeszcze chwilę posłuchać, spróbować i zobaczyć, jak będzie. Ale już widzę postęp. Nie rzuca się na ludzi, nie szczeka, nie warczy, więc widzę duży progres. – mówili opiekuni psów 

Finałem akcji był konkurs na Nadodrzańskiego Psiego Mistrza w dwóch kategoriach, psi talent sportowy i psi intelektualista, ale nagrody były przewidziane nie tylko dla medalistów, bo psie startery otrzymało 60 uczestników, którzy zgłosili swojego pupila do konkursu. 

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy