Fizjoterapia – zawód przyszłości. Studenci AWF-u sprawdzili działanie kriokomory

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Przez siedzący tryb życia, brak aktywności i stres coraz więcej osób potrzebuje pomocy fizjoterapeuty. To zawód przyszłości, który cieszy się duża popularnością na wrocławskim AWF-ie. Studenci pierwszego roku, z którymi rozmawialiśmy, podkreślają, że zdecydowali się pomagać innym. My towarzyszyliśmy im podczas wizyty w kriokomorze.

W przedsionku stała temperatura -60 stopni, a w drugim pomieszczeniu to nawet -120-130 stopni. Krioterapia ma coraz szersze zastosowanie. Na samym początku przeznaczona była dla pacjentów ze schorzeniami, teraz jest stosowana w odnowie biologicznej i kosmetologii. Studenci I roku fizjoterapii na wrocławskiej Akademii Wychowania Fizycznego mieli okazję na własnej skórze sprawdzić działanie kriokomory.

Ja bardzo lubię sprawdzać, jak pacjent odczuwa różne rzeczy, więc teraz wiem, czego on może doświadczyć i czego się spodziewać. Wiem, jak potem tłumaczyć, jakie wrażenia może mieć, na przykład, że mrowienie jest jak najbardziej naturalne, bo jak się ochładza organizm, to tak się dzieje; że pacjent powinien się ruszać w środku, a nie tylko stać – mówi Magdalena Bełkot, studentka I roku fizjoterapii na AWF Wrocław.

Jak dla mnie było bardzo fajnie, jedynie co to odczuwałam silne mrowienie w nogach. Brakowało mi tego w ramionach, żeby była symetria, ale bardzo ciekawe uczucia. Spodziewałam się, że będzie zimniej. Naprawdę myślałam, że będę zamarzać po wyjściu, ale nie – dodaje Anna Paś, studentka I roku fizjoterapii na AWF Wrocław.

Studenci po miesiącach nauki zdalnej wrócili na uczelnię do stacjonarnych zajęć. Nie kryją zadowolenia, bo powrót to możliwość kontaktu z koleżankami i kolegami oraz zajęcia praktyczne.

Praktyczne stacjonarne zajęcia i spotkanie z drugą osobą. To jest naprawdę ważne i przydatne. Tutaj mamy dużo praktycznych rzeczy takich jak masaż i medycyna fizykalna. Możemy te wszystkie rzeczy robić i uczyć się ich na drugim człowieku, więc jak najbardziej na tak – mówi Emilia Sala, studentka I roku fizjoterapii na AWF Wrocław.

– Dużo fajniej się uczy stacjonarnie, bo jest ten kontakt z drugą osobą. Możemy dokładniej dopytać wykładowców, co się dzieje – podkreśla Zuzanna Wiśniak, studentka I roku fizjoterapii na AWF Wrocław.

Chociaż to dopiero ich początek przygody z fizjoterapią, już teraz są przekonani, że dokonali dobrego wyboru.

Miałem dużo kontuzji związanych ze sportem. Na mnie to tak zadziałało, że uznałem, że jeśli będę fizjoterapeutą to sobie pomogę i pomogę innym. Kontakt z ludźmi lubię, lubię pomagać, więc uznałem, że fizjoterapia będzie dla mnie odpowiednia – wyjaśnia Sebastian Wawrzyniak, student I roku fizjoterapii na AWF Wrocław.

Ja wybrałem fizjoterapię ze względu na to, że trenuję pływanie. Miałem styczność z różnymi fizjoterapeutami i zabiegami regeneracyjnymi. Chcę po prostu pomagać ludziom w jak najlepszy sposób – dodaje Przemysław Drąg, student I roku fizjoterapii na AWF Wrocław.

Fizjoterapia to pięcioletnie studia, które wymagają od studentów sporo wysiłku i zaangażowania. Oprócz wiedzy o anatomii i fizjologii, studenci kształtują swój charakter, bo po studiach, będą pracować z osobami chorymi. Coraz większa część społeczeństwa potrzebuje pomocy fizjoterapeutów, dlatego ten kierunek cieszy się sporym zainteresowaniem.

Patrzymy na rynku fizjoterapeutycznym, medycznym i widzimy, że jesteśmy coraz bardziej potrzebni. Ustawa o zawodzie fizjoterapeuty dała nam pewne możliwości i rozszerzyła nasze kompetencje. Coraz więcej nas jest potrzebny dla pacjentów. Pacjent przychodzi do lekarza raz na jakiś czas, ma badanie, potem kontrolę, natomiast z nami pracuje i spotyka się częściej – podsumowuje dr hab. Czesław Giemza, prof. AWF, Wydział Fizjoterapii.

Jak podkreśla prof. Giemza, każdy fizjoterapeuta – przyszły i praktykujący – musi mieć dobrą odporność psychiczną i dużą dozę cierpliwości. Zachęca również do aktywności fizycznej, aby pomoc fizjoterapeutów nie była jednak konieczna.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy