Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska 2021-2027

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Podczas konferencji, która odbyła się w Centrum Kongresowym przy Hali Stulecia, został zaprezentowany program Funduszy Europejskich dla Dolnego Śląska na lata 2021-2027. W ramach tego programu Polska dostanie prawie 76 mld euro, z czego ponad miliard 600 milionów złotych przypada na Dolny Śląsk. Tutaj warto podkreślić, że jeśli chodzi o nasze województwo, to jest to rekordowa kwota.

– Jeżeli dołożymy do tego 584 miliony euro Funduszu Sprawiedliwej Transformacji dla subregionu wałbrzyskiego, to mamy kwotę 2 miliardy 300 milionów euro, czyli ponad 11 miliardów złotych. W ostatnim okresie wynegocjowaliśmy również z polskim rządem kwotę miliard złotych na pokrycie wkładów własnych dla potencjalnych beneficjentów – mówi Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.

– Pierwsze konkursy będą ogłoszone w maju i w czerwcu tego roku, za kilka tygodni. To będą konkursy ogłoszone na zadania związane z wprowadzaniem tzw. Zielonego Ładu. To jest oczywiście polityka unijna, natomiast sprowadza się czasami do bardzo prozaicznych czynności czy zadań, takich jak termomodernizacja czy wymiana źródeł ogrzewania. Oczywiście w kolejnej perspektywie jest wsparcie dla przedsiębiorców. W dalszej kolejności oczywiście planujemy również konkursy na działania związane z inwestycjami w infrastrukturze – mówi Grzegorz Macko, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.

Do tej pory środki z funduszy unijnych umożliwiły realizację wielu inwestycji na terenie całego województwa. Dzięki tym środkom w ostatnich latach powstało między innymi Dolnośląskie Centrum Sportu -Polana Jakuszycka, a także są odbudowywane linie kolejowe.

– W poprzedniej perspektywie zrealizowaliśmy kilkadziesiąt różnych projektów, tych bardzo dużych infrastrukturalnych i tych mniejszych. To były tak zwane projekty i projekty miękkie, czyli te, które dotyczyły między innymi edukacji, niwelowania wykluczenia społecznego, powrotu na rynek pracy. Ale takie rzeczy, z których ja jestem szczególnie dumna, to stworzenie bazy mieszkań ze wspomaganiem, to rozbudowa ścieżek rowerowych czy wreszcie zakup niskoemisyjnych autobusów, które właściwie odmieniły świdnicki transport publiczny – mówi Beata Moskal-Słaniwska, prezydent Świdnicy.

– Ze środków unijnych udało nam się zrealizować między innymi remont Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Kłodzku, ale także Budowlanki i udaje nam się ściągnąć dużo środków na wymianę młodzieży. Czyli młodzież ze szkół zawodowych, technicznych jest w stanie uczestniczyć do dzisiaj w wyjazdach, gdzie uczą się w Grecji, uczą się na promach, uczą się swojego zawodu kucharza, kelnera – mówi Maciej Awiżeń, Starosta Powiatu Kłodzkiego.

– Przypomnę, że na stan dzisiejszy Dolny Śląsk to jest 116% średniej unijnej. Jesteśmy bogatsi od Portugalii oraz od wielu innych krajów w Europie. Właśnie między innymi dzięki środkom unijnym – mówi Marek Pasztetnik, Zachodnia Izba Gospodarcza.

– Cieszymy się, że możemy z tego worka korzystać i że mogą z niego korzystać przede wszystkim wójtowie i burmistrzowie w mniejszych miejscowościach naszego regionu. A to, na co zwracamy bardzo mocno uwagę, to konieczność inwestowania jak największych pieniędzy i w taki sposób też projektujemy ich wydawanie, aby jak najwięcej płynęło do biedniejszych gmin, między innymi z południa województwa. Ale nie tylko, bo i na północy są takie gminy, które szczególnie potrzebują tego wsparcia – mówi Grzegorz Macko, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy