Granitowe rzeźby w centrum Wrocławia

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Do Wrocławia przyjechały ze Strzegomia zwanego Granitowym Sercem Polski. Ważą po kilka ton, a niektóre mają nawet 2 metry. Rzeźby z granitu powstawały przez 6 tygodni, w ramach VII Biennale Rzeźb. Do października będą czekają na wrocławian między innymi na Skwerze Wrocławianek. Przede mną mogą państwo zobaczyć na przykład Granitowy Budzik, który z pewnością obudziłby niejednego śpiocha.

Pomyślałam, że budziki są znane na całym świecie. Codziennie rano budzą ludzi i witają nowy dzień – mówi Ewa Solima, autorka rzeźby Granitowy Budzik.

Tak swoją inspirację przedstawia autorka rzeźby, Ewa Solima, artystka z Wrocławia. Jej dzieło wyróżnia się tym, że niektóre z kamieni wykorzystane do stworzenia rzeźby pochodzą z dalekich zakątków świata.

Czerwony kamień pochodzi z Republiki Południowej Afryki. Niebieski kamień, który pojawia się na budziku, pochodzi z Brazylii, żółty z Namibii, a czarna nuta wykonana z czarnego kamienia pochodzi z Indii. Także w tym budziku pojawiają się różne kontynenty – dodaje Ewa Solima, autorka rzeźby Granitowy Budzik.

Rzeźby przyjechały do stolicy Dolnego Śląska ze Strzegomia, a ich montaż trwał kilka godzin. Zadanie nie należało do najprostszych, bo dzieła ważą nawet po 10 ton. Cztery rzeźby znajdują się na Skwerze Wrocławianek, a pozostałe cztery na Bulwarze Dunikowskiego.

To są obiekty bezpieczne, granitowe. Odporne na słońce i na warunki atmosferyczne. Można na niektóre nawet wejść, przytulić się do nich, zrobić zdjęcie, dotknąć lub pogłaskać. Zachęcają do interakcji – podkreśla Grzegorz Niemyjski, Komisarz VII Bienalle Rzeźb, ASP Wrocław​

W czasach pandemii dostęp do sztuki poprzez wystawy lub odwiedziny w galerii bywa utrudniony lub niemożliwy, dlatego sztuka wychodzi temu naprzeciw i pojawia się w przestrzeni publicznej.

Każdy z tych obiektów, każda z tych rzeźb ma inną specyfikę. Jest poświęcona innej idei. Dzieła wykonywało ośmiu rzeźbiarzy z ośmiu innych ośrodków artystycznych – akademickich i nie tylko. Chcieli przekazać swoje treści w sposób indywidualny, osobisty – zaznacza Grzegorz Niemyjski, Komisarz VII Bienalle Rzeźb, ASP Wrocław.

Rzeźby zostaną we Wrocławiu do października.

Zobacz również

Już w piątek o godzinie 19:20 zapraszamy na premierową emisję naszego nowego programu „W trosce o świat”. W pierwszym odcinku nowej ekologicznej serii opowiemy o wrocławskich autobusach elektrycznych, klastrach energii oraz stacjach wymiany baterii w komercyjnych pojazdach elektrycznych. Zapraszamy do oglądania.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy