Granitowe rzeźby w centrum Wrocławia

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Do Wrocławia przyjechały ze Strzegomia zwanego Granitowym Sercem Polski. Ważą po kilka ton, a niektóre mają nawet 2 metry. Rzeźby z granitu powstawały przez 6 tygodni, w ramach VII Biennale Rzeźb. Do października będą czekają na wrocławian między innymi na Skwerze Wrocławianek. Przede mną mogą państwo zobaczyć na przykład Granitowy Budzik, który z pewnością obudziłby niejednego śpiocha.

Pomyślałam, że budziki są znane na całym świecie. Codziennie rano budzą ludzi i witają nowy dzień – mówi Ewa Solima, autorka rzeźby Granitowy Budzik.

Tak swoją inspirację przedstawia autorka rzeźby, Ewa Solima, artystka z Wrocławia. Jej dzieło wyróżnia się tym, że niektóre z kamieni wykorzystane do stworzenia rzeźby pochodzą z dalekich zakątków świata.

Czerwony kamień pochodzi z Republiki Południowej Afryki. Niebieski kamień, który pojawia się na budziku, pochodzi z Brazylii, żółty z Namibii, a czarna nuta wykonana z czarnego kamienia pochodzi z Indii. Także w tym budziku pojawiają się różne kontynenty – dodaje Ewa Solima, autorka rzeźby Granitowy Budzik.

Rzeźby przyjechały do stolicy Dolnego Śląska ze Strzegomia, a ich montaż trwał kilka godzin. Zadanie nie należało do najprostszych, bo dzieła ważą nawet po 10 ton. Cztery rzeźby znajdują się na Skwerze Wrocławianek, a pozostałe cztery na Bulwarze Dunikowskiego.

To są obiekty bezpieczne, granitowe. Odporne na słońce i na warunki atmosferyczne. Można na niektóre nawet wejść, przytulić się do nich, zrobić zdjęcie, dotknąć lub pogłaskać. Zachęcają do interakcji – podkreśla Grzegorz Niemyjski, Komisarz VII Bienalle Rzeźb, ASP Wrocław​

W czasach pandemii dostęp do sztuki poprzez wystawy lub odwiedziny w galerii bywa utrudniony lub niemożliwy, dlatego sztuka wychodzi temu naprzeciw i pojawia się w przestrzeni publicznej.

Każdy z tych obiektów, każda z tych rzeźb ma inną specyfikę. Jest poświęcona innej idei. Dzieła wykonywało ośmiu rzeźbiarzy z ośmiu innych ośrodków artystycznych – akademickich i nie tylko. Chcieli przekazać swoje treści w sposób indywidualny, osobisty – zaznacza Grzegorz Niemyjski, Komisarz VII Bienalle Rzeźb, ASP Wrocław.

Rzeźby zostaną we Wrocławiu do października.

Zobacz również

We Wrocławiu już po raz czwarty została zorganizowana konferencja Management 360, która jest skierowana do managerów, ale też do wszystkich osób, które są zainteresowane zarządzaniem. Do udziału w tegorocznej edycji zostało zaproszonych ponad 20 prelegentów, którzy rozmawiają z uczestnikami między innymi na temat tego, jak współpracować z klientami, jak przeprowadzać trudne rozmowy oraz na temat młodego pokolenia w pracy. Konferencja rozpoczęła się 20 września i potrwa do 22 września.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy