„Hejnał Włościański” – wizytówką miasta i gminy Siechnice

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Hejnał - krótki utwór muzyczny, który zazwyczaj jest grany na trąbce. Znamy między innymi hejnał wrocławski, a także hejnał krakowski „Mariacki”. Teraz z kolei swój hejnał będą miały również Siechnice. Specjalnie na rzecz stworzenia takiego hejnału siechnickiego został zorganizowany konkurs w ramach obchodów 25-lecia miasta Siechnice. Po raz pierwszy „Hejnał Siechnic - Włościański” został zaprezentowany i odegrany 11 listopada w ramach obchodów Święta Niepodległości.

Konkurs na Hejnał Miasta Siechnice został zorganizowany przez burmistrza Siechnic i odbył się pod patronatem Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Swoje zgłoszenia uczestnicy mogli wysyłać do 15 września bieżącego roku. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło 1 października. 

Dla uczczenia 25-lecia nadania praw miejskich Siechnicom – to miasto, które w czasie swojego pierwszego ćwierćwiecza rozwinęło się bardzo pięknie i dynamicznie – uznaliśmy, że zasługuje na hejnał, czyli na nawiązanie tych pięknych tradycji miast pochodzących co najmniej z czasów średniowiecznych, a żeby wreszcie swój symbol, trwały, na kolejne pewne nie tylko dziesięciolecia, ale stulecia – mówi Milan Ušák, burmistrz Siechnic.

To był konkurs ogólnopolski, w ramach którego swoje prace mogli zgłaszać wszyscy chętni. Każdy z uczestników mógł zgłosić maksymalnie trzy kompozycje. Miały one nawiązywać do kultury i tradycji gminy Siechnice oraz regionu. 

Spłynęło do nas blisko 80 kompozycji, co było dla nas zaskakujące, że tyle osób chciało na ten konkurs napisać. Były to prace różne od niezwykle intrygujących po przeciętne – mówi dr Adam Porębski, Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu.

Prace były anonimowe. Okazało się, że pośród prac zgłoszonych jeden z autorów, który również zgłosił swoje prace – jedna z jego prac została wybrana, jako wygrana – jest mieszkańcem Siechnic. Tym większa jest radość, mam nadzieję, mieszkańców, którzy będą z tym hejnałem się identyfikować – mówi Milan Ušák, burmistrz Siechnic.

Autorem hejnału, który został wybrany przez jury jako hejnał Siechnic, jest Piotr Matuszewski. To jego kompozycją pod tytułem „Hejnał Włościański” zwyciężyła w Konkursie na Hejnał Miasta Siechnice.

Tutaj regulamin mówił o utworze od 30 sek. do minuty. Zmieściłem się, utwór trwa 32 sek. Ogromnie się ucieszyłem, radości było co nie miara. Cieszyłem się, że miasto w którym mieszkam będzie grało hejnał, który wymyśliłem – mówi Piotr Matuszewski, muzyk, kompozytor, autor „Hejnału Włościańskiego”.

Najważniejszą nagrodą konkursu, dla laureata pierwszego miejsca, było włączenie tej kompozycji, jako pełnoprawnego hejnału miasta Siechnice. Więc wydaję mi się, że przy kolejnych takich ważniejszych okazjach czy to miejskich, czy gdzie indziej ta melodia będzie taką wizytówką muzyczną tego miasta. Więc to jest chyba najlepsza nagroda, że ta muzyka żyje – mówi dr Adam Porębski, Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu.

Hejnał Siechnicki-Włościański po raz pierwszy zabrzmiał z wieży ratusza w Siechnicach 11 listopada i zamknął obchody 104. rocznicy Narodowego Święta Niepodległości. Hejnał Siechnicki-Włościański od teraz będzie grany przy okazji różnego rodzaju obchodów i uroczystości.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy