Jak powstaje tanie ciepło w szpitalu w Głuchołazach?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Wzrost opłat za energię elektryczną, gaz i ogrzewanie powoduje, że zarówno osoby prywatne, jak i instytucje szukają nowych, tańszych rozwiązań, jak np. OZE lub kogeneracja, czyli jednoczesna produkcja energii elektrycznej i ciepła. Jak takie koncepcje działają po latach? Jesteśmy w szpitalu w Głuchołazach, gdzie takie rozwiązania funkcjonują od 10 lat.

W tym miejscu znajduje się kotłownia szpitalna, w której działają kotły gazowe – kogeneracyjne. Z gazu produkowane są dwa rodzaje energii: elektryczna i cieplna. Dodatkowa woda podgrzewana jest przez kolektory słoneczne, znajdujące się na terenie szpitala. Dzięki takiemu rozwiązaniu szpital mógł sporo zaoszczędzić. 

Szpital miał wcześniej kolektory słoneczne, a myśmy dołożyli do tego układ kogeneracyjny. I układ jest dość ciekawy, bo w dzień zasobniki ciepłej wody są podgrzewane przez kolektory słoneczne, a w nocy po 23.00 włącza się kogenerator i ładuje zasobniki ciepłej wody użytkowej jako kogenerator – mówi Andrzej Jurkiewicz, prezes eGmina Infrastruktura Energetyka Sp. z o.o. 

System, który działa w szpitalu w Głuchołazach, ma za zadanie podgrzewać wodę zarówno użytkowa, czyli tę płynąca w kranach, jak i służyć do ogrzewaniu budynku. Sterowanie całym systemem odbywa się zdalnie, czyli przez internet. Dzięki takim rozwiązaniom, można zmieniać temperaturę wody, sprawdzać sprawność urządzeń i od razu dowiedzieć się o awarii. Do obsługi nie potrzeba wielu osób, bo wszystkie informacje o pracy systemu można sprawdzić nawet na smartfonie.

To bardzo nowoczesny styl sterowania obiektami, bo można zarządzać nimi nie tylko z panelu, ale także przez internet. Mamy także możliwość przeprogramowania zdalnie np. jeśli wymyślimy coś nowego, możemy to wgrać oprogramowanie przez internet i już tak robiliśmy – zaznacza Andrzej Jurkiewicz, prezes eGmina Infrastruktura Energetyka Sp. z o.o.

Silnik, który produkuje energię elektryczną i wykorzystywany jest do ogrzania wody działa, w wielkim uproszczeniu, podobnie jak ten samochodowy, ale pracuje, w przeciwieństwie do samochodu – non stop. Mimo tak intensywnego użytkowania, jest dość prosty w obsłudze.

Praktycznie cały czas chodzi i nic mu nie dolega. Trzeba tylko dolewać mu olej i płyn do chłodnicy – wyjaśnia Zbigniew Kołomański, konserwator szpitalnej kotłowni.

To rozwiązanie – połączenie kogeneracji gazowej z kolektorami słonecznymi, mimo że to już kilkuletnia inwestycja, pokazuje, że odnawialne źródła energii i nowoczesne technologie działają sprawnie przez wiele lat. Taka energetyka to oszczędność nie tylko energii, ale także pieniędzy, bo rachunki za prąd i ogrzewanie można zmniejszyć nawet o kilkadziesiąt procent.

Zobacz również

Już w piątek o godzinie 19:20 zapraszamy na premierową emisję naszego nowego programu „W trosce o świat”. W pierwszym odcinku nowej ekologicznej serii opowiemy o wrocławskich autobusach elektrycznych, klastrach energii oraz stacjach wymiany baterii w komercyjnych pojazdach elektrycznych. Zapraszamy do oglądania.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy