O tym, jak stres wpływa na organizm, doskonale wiedzą specjaliści.
– Radzenie sobie ze stresem jest o tyle ważne, że stres ma negatywny wpływ na nasze zdrowie. Nie tylko psychiczne, ale także fizyczne. Człowiek zestresowany ma nie tylko przykre myśli, ale też ciało, które zaczyna odczuwać nieprzyjemne oznaki stresu – mówi Mirella Batoch, psycholożka, psychoterapeutka.
Dlatego ważna jest wiedza, jak radzić sobie ze stresem, bo wiele zależy od nas. Często sami możemy sobie pomóc.
– Nie każda sytuacja wymaga pracy z psychologiem lub psychoterapeutą. Możemy sobie pomóc w skuteczny sposób, wykorzystując oparte na dowodach metody pomocy i właśnie ten program – „Ważne nawyki w sytuacjach stresu” – jest czymś, co pomaga radzić sobie ze stresem – mówi Mirella Batoch, psycholożka, psychoterapeutka.
Zorganizowano szkolenie dla liderów, którzy w praktyczny sposób poznali metody przydatne w pracy z osobami potrzebującymi pomocy psychologicznej.
– To jest też takie szkolenie w zakresie samopomocy, dla samej siebie, w kryzysie stresowym. W mojej pracy na co dzień mam do czynienia z sytuacjami kryzysowymi, a docelowo – jak przejdę cały proces nauki – będę mogła prowadzić szkolenia dla innych, by wspierać je w kryzysie stresowym – mówi Katarzyna Blar, prowadzi rodzinny dom dziecka Fundacji Happy Kids.
Podczas szkolenia wykorzystywano napisaną pod auspicjami WHO książkę z praktycznymi ćwiczeniami dla liderów.
– Książka jest dostępna, można ją ściągnąć ze strony WHO. Jest dostępna w języku polskim, ukraińskim i w wielu innych. Składa się z 5 rozdziałów, w których opisane są kolejne, nawarstwiające na siebie nawyki i umiejętności. Wszystko jest napisane bardzo przystępnym językiem. To książka na pograniczu podręcznika i komiksu, żeby to było jak najbardziej zrozumiałe. Jeśli zdarzy się sytuacja, że jednak to jest niezrozumiałe, to poza pracą całkowicie samodzielną, można skorzystać z pomocy asystenta. I takie szkolenie dla trenerów prowadzimy – mówi Lidia Kasenczuk, psycholożka, trenerka WHO w zakresie radzenia sobie ze stresem.
Uczestnicy już widzą, komu ta wiedza przyda się najbardziej.
– Na pewno dla wszystkich opiekunów ukraińskich, żeby mogli tę metodę zabrać ze sobą, jak wrócą do domu. I żeby mogli sobie poradzić z ciągłym stresem, bo jednak oni są w pracy bardzo długo – 24 godziny na dobę od roku. A z punktu widzenia Fundacji to szkolenie potrzebna wszystkim pracownikom – mówi Katarzyna Poplewska-Grabowiecka, Fundacja Happy Kids.