Jak segregować bioodpady?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Od początku listopada Wrocław jest objęty obowiązkiem segregacji śmieci. Rozstawiono 44 tysiące brązowych pojemników. Mieszkańcy segregują odpady, jednak to, co powinno trafić do poszczególnych koszy, wciąż sprawia problem. Do pojemnika na bioodpady wrzucamy wszystko to, co organiczne.

Z wyjątkiem pewnych elementów. Tutaj mówimy na przykład o odchodach, o padlinie, o włosach, paznokciach… niekoniecznie musimy wrzucać do pojemników. Pozostałe rzeczy, czyli resztki posiłków, zepsute warzywa, owoce, obierki, pieczywo – jak najbardziej możemy wrzucać do pojemników na bio – mówi Dorota Witkowska z ekosystemu. 

Taka segregacja umożliwi firmie zajmującej się odbiorem odpadów wytworzenie z nich kompostu. Ekosystem zachęca również wszystkich, którzy dysponują taką możliwością, do zakładania kompostowników, tu jednak również musimy mieć się na baczności i uważać na to, co do nich wrzucamy. 

Bardzo często zapominamy, że bioodpady to również chwasty, to również rośliny porażone szkodnikami i chorobami – jeśli wrzucimy je do kompostownika, zainfekujemy tę masę. Zamiast zrobić sobie dobrą odżywkę do ziemi, dzięki czemu rosłyby nam zdrowsze rośliny, wówczas zakłócamy ten proces i możemy rozsiać jakieś patogeny – dodaje Dorota Witkowska. 

Ekosystem podkreśla, że najwygodniej byłoby posiadać oba: wspomniany kompostownik i brązowy pojemnik na bioodpady.

Do niego możemy wrzucać wszystko. Proces, któremu poddawane są te odpady w biogazowniach, w biokompostowniach jest on o wiele bardziej intensywny niż w naszych kompostownikach i dzięki temu niweluje te skutki szkodliwe – nasiona chwastów lub mikroelementy – mówi Dorota Witkowska

Taki kompostownik znajduje się np. w punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów przy ulicy Janowskiej. To właśnie do niego przywożone są zbierane bioodpady. Dbajmy o czystość naszego środowiska i recykling tego, co jest możliwe.

Zobacz również

W najbliższy piątek 23 lutego na Dużej Scenie Teatru Polskiego we Wrocławiu zostanie zagrany spektakl „Kaligula” w reżyserii Roberta Czechowskiego. Warto przyjść i zobaczyć ten spektakl chociażby ze względu na to, że będzie to jeden z ostatnich spektakli, który zostanie zagrany na Dużej Scenie. Przypomnijmy, że już w kwietniu rozpocznie się tutaj remont.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy