– Dobry, z plusem nawet – odpowiada jeden z naszych rozmówców.
– Myślę, że jest bezpiecznie, tylko niestety w samym centrum, jak się odejdzie gdzieś dalej, to jest sporo lodu – dodaje jeden z mieszkańców.
– Za chodniki we Wrocławiu odpowiada kilka instytucji, przede wszystkim właściciele nieruchomości. Tutaj mówimy o chodnikach przylegających bezpośrednio do konkretnej nieruchomości, w takiej sytuacji właściciel nieruchomości ma obowiązek zabezpieczyć ją przed skutkami zimy, czyli czy to odśnieżyć, czy zabezpieczyć pod względem śliskości – mówi Dorota Witkowska z Ekosystemu.
Ekosystem ma pod swoim nadzorem chodniki, ścieżki rowerowe, pasy ruchu pieszorowerowego, i za ten odcinek odpowiada w swoim zarządzie, gdy np. ścieżki rowerowe oddzielone są od nieruchomości elementami typu trawnik. Zimowa aura sprawiła, że chodniki są śliskie. Jak można zabezpieczyć się przed ewentualnym wypadkiem?
– W przypadku kiedy widzimy, że jest śliskość lub niska temperatura dobrze zastosować sól drogową albo kuchenną, ewentualnie piasek, lub kruszywo, tworzywo, które będzie przeciwdziałało śliskości na chodniku i przede wszystkim musimy pamiętać, że jest to nasz obowiązek. Jeśli tego nie wypełnimy, a coś się stanie, to poniesiemy odpowiedzialność – podkreśla Dorota Witkowska z Ekosystemu.
Dawno nie było takiej zimy we Wrocławiu. Jest ślisko, więc warto uważać nie tylko na drogach, ale przede wszystkim na siebie.